Polski Związek Brydża Sportowego

PZBS

KRS 0000219753, NIP: 525-16-56-918, Organizacja Pożytku Publicznego

konto PZBS: 07 1240 6175 1111 0000 4577 6692

Projekt Regulaminu Dyscyplinarnego

Szanowne Koleżanki i Szanowni Koledzy,

Przedstawiam projekt nowego Regulaminu Dyscyplinarnego. Prace nad dokumentem pod przewodnictwem Michała Zimniewicza trwały od kilku miesięcy.

Na zbliżającym się Walnym Zgromadzeniu Delegatów mamy szansę po kilkudziesięciu latach zmienić obowiązujący stary regulamin, zupełnie nieprzystający do dzisiejszych czasów.

Celem zmian jest m.in. usunięcie wad obecnego RD, a w szczególności:

  • uporządkowanie przepisów dyscyplinarnych – przepisy ogólne i proceduralne są bardzo ze sobą wymieszane
  • uproszczenie niejasnych procedur postępowania
  • uzupełnienie braku niektórych przepisów wyjaśniających, jak stosować postępowanie wobec obwinionych niebędących osobami fizycznymi, które również mogą być karane
  • uzupełnienie braku przepisów wykonawczych, jak stosować poszczególne rodzaje kar
  • doprecyzowanie sposobu obliczania terminów, prawomocności orzeczeń, czasu trwania kar i terminów doręczeń
  • usunięcie niezgodności ze statutem PZBS

Zmiany wprowadzone w tym projekcie w stosunku do obowiązującego regulaminu to między innymi:

  • zmiana okresu przedawnienia przewinień w ogólności na 5 lat, a w przypadku wybranych poważniejszych przewinień – na jeszcze dłużej
  • usunięcie limitu czasu na wszczęcie postępowania (jest tylko w/w limit na czas, który upłynął od przewinienia do kary)
  • możliwość zastosowania orzeczeń wydanych przez inne organizacje brydżowe
  • likwidacja rozpraw (poza wyjątkowo trudnymi sprawami) na rzecz prowadzenia większości postępowań wyłącznie na bazie pisemnych dokumentów i wyjaśnień (w tym w formie elektronicznej – preferowanej)
  • wprowadzenie dwóch różnych organów dyscyplinarnych na szczeblu WZBS, aby odwołania w sprawach błahych nie trafiały od razu do Wydziału Dyscypliny PZBS
  • WZBS–y mogą prowadzić postępowania dyscyplinarne tylko na podstawie RD PZBS

Tekst dokumentu nie jest prosty, ale musimy poruszać się w określonych ramach prawnych. Tekst powinien być precyzyjny i jednoznaczny, a także spełniać wszystkie wymogi proceduralne. W związku z tym wraz z projektem Regulaminu Dyscyplinarnego zamieszczamy dokument mający na celu wprowadzenie do nowych przepisów, szczególnie dla wojewódzkich Komisji Dyscyplinarnych. Celem tego dokumentu nie jest dokładne wyjaśnienie, jak mają być prowadzone postępowania, ale pomoc w zrozumieniu uproszczonych przepisów.

Projekt jeszcze żyje i możemy go ulepszać. W zawiązku z tym uwagi i komentarze proszę kierować w terminie do 26 maja do kierującego pracami nad regulaminem Michała Zimniewicza, na adres Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. .

Mam wielką nadzieję, że wykorzystamy szansę na zmianę tych przepisów i już w niedługim czasie wszystkie komisje dyscyplinarne będą pracować na podstawie nowych, znacznie uproszczonych przepisów.

Witold Stachnik

Prezes Zarządu
Polskiego Związku Brydża Sportowego

 

Wprowadzenie do projektu Regulaminu Dyscyplinarnego PZBS

Niniejsze wprowadzenie stanowi wyciąg z przepisów projektu nowego Regulaminu Dyscyplinarnego PZBS opisujących podstawowe zasady postępowania dyscyplinarnego prowadzonego na szczeblu WZBS. Wprowadzenie nie obejmuje wszystkich regulacji, ale skupia sią na tych, które wydają się być potrzebne w większości postępowań w WZBS.

Projekt Regulaminu zakłada, że do 30 września 2017 r. każdy WZBS musi powołać Sąd Koleżeński WZBS będący w większości spraw organem dyscyplinarnym I instancji. Jeżeli któryś WZBS ma własne przepisy dyscyplinarne niezgodne z nowym Regulaminem Dyscyplinarnym PZBS, to musi je znieść w tym samym terminie.

ORGANY DYSCYPLINARNE, CZYLI KTO PROWADZI POSTĘPOWANIE

Postępowanie dyscyplinarne zmierzające do orzeczenia dyscyplinarnego, czyli wydania „wyroku” prowadzi organ dyscyplinarny. Organem dyscyplinarnym są m.in. Sąd Koleżeński WZBS, Zarząd WZBS oraz Wydział Dyscypliny PZBS.

Sąd Koleżeński WZBS rozpatruje przede wszystkim sprawy o przewinienia popełnione na terenie danego województwa.

Sąd Koleżeński WZBS jest organem co najmniej 3-osobowym powoływanym przez Zarząd WZBS. Zarząd WZBS wskazuje przewodniczącego Sądu Koleżeńskiego. Zaleca się powołać Sąd Koleżeński w składzie większej liczby osób, np. co najmniej 5, z powodów podanych poniżej.

Do danej sprawy przewodniczący Sądu Koleżeńskiego wskazuje spośród członków Sądu (może również wskazać siebie) 3-osobowy skład orzekający, w tym przewodniczącego składu (może wskazać siebie). Do składu powołuje się takie osoby, które nie są zainteresowane wynikiem sprawy, tj. bezstronne.

W I instancji sprawy rozpatruje Sąd Koleżeński WZBS (tego WZBS, na terenie którego popełniono dane przewinienie dyscyplinarne), chyba że zachodzi jeden z n/w wyjątków. W I instancji sprawę należy przekazać do prowadzenia Wydziałowi Dyscypliny PZBS, jeżeli m.in.:

  • obwinionym jest członek Sądu Koleżeńskiego, który to Sąd Koleżeński miałby rozpatrywać sprawę, lub
  • obwinionym jest osoba niemająca obywatelstwa polskiego, lub
  • sprawa dotyczy zawodów ogólnopolskich, międzynarodowych lub zagranicznych, szczebli rozgrywek ligowych organizowanych przez PZBS (obecnie od II ligi wzwyż).
POSTĘPOWANIE DYSCYPLINARNE

Postępowanie dyscyplinarne wszczyna Sąd Koleżeński WZBS, gdy dotrze do niego informacja o możliwości popełnienia na terenie działania tego WZBS przewinienia dyscyplinarnego. O wszczęciu postępowania zawiadamia się obwinionego, przedstawia mu się znane dotąd informacje i wzywa do zajęcia stanowiska w sprawie. Jeżeli postępowanie dotyczy osoby „funkcyjnej” w ramach struktur PZBS (funkcje wymienione w § 27 pkt 1), to o wszczęciu postępowania należy dodatkowo zawiadomić Prezesa Zarządu PZBS oraz Rzecznika Dyscyplinarnego PZBS.

Postępowanie dyscyplinarne na szczeblu WZBS polega na ustaleniu faktów z obwinionym i ewentualnie ze świadkami. Należy dać obwinionemu prawo do wypowiedzenia się o wszystkich informacjach przedstawionych przez inne osoby uczestniczące w sprawie (np. świadków). Wszystkie wyjaśnienia uzyskuje się korespondencyjnie. Nie prowadzi się rozpraw, chyba że złożoność sprawy tego wymaga.

Korespondencję (komunikację) z obwinionym i świadkami można prowadzić za pomocą poczty elektronicznej, za pomocą poczty tradycyjnej, a także przekazując informacje bezpośrednio lub telefonicznie. Preferowane są formy komunikacji inne niż poczta tradycyjna, ze względu na szybkość doręczania informacji.

Po ustaleniu faktów i po umożliwieniu obwinionemu wypowiedzenia się co do wszystkich zebranych informacji skład orzekający Sądu Koleżeńskiego głosuje co do uznania winy lub jej braku oraz co do wyboru kary (w przypadku uznania winy). Każda z trzech osób należących do składu orzekającego musi oddać albo głos za albo głos przeciw.

Po rozstrzygnięciu sprawy sporządza się sentencję orzeczenia wraz z uzasadnieniem. Sentencja orzeczenia zawiera elementy wskazane w § 40 ust. 5. Sentencję orzeczenia wraz z uzasadnieniem doręcza się obwinionemu, jego WZBS-owi oraz jego klubowi, o ile klub da się ustalić.

Tak orzeczona przez Sąd Koleżeński kara dyscyplinarna nie jest jeszcze prawomocna i nie podlega na razie wykonaniu (patrz dalej).

KARY DYSCYPLINARNE

Na osobę fizyczną uznaną za winną nakłada się jedną karę zasadniczą spośród następujących: upomnienie, nagana, dyskwalifikacja czasowa albo dyskwalifikacja dożywotnia. W dziale II regulaminu wymienione są wszystkie możliwe przewinienia dyscyplinarne oraz kary zasadnicze, które można za nie nałożyć.

Oprócz kary zasadniczej można (nie trzeba) nałożyć karę lub kary dodatkowe, spośród kar wymienionych w § 6 ust. 2 regulaminu.

Karę czasowej dyskwalifikacji (a także kary dodatkowe nakładane na określony czas, np. zakaz pełnienia funkcji sędziego) orzeka się na okres wyrażony w latach i miesiącach, od 1 miesiąca do 10 lat. Kara dyskwalifikacji polega na zakazie uczestnictwa we współzawodnictwie sportowym klasyfikowanym przez PZBS, pełnienia funkcji sędziego lub organizatora oraz kierowania drużyną lub grupą zawodników podczas rozgrywek. Jeżeli karę dyskwalifikacji nałożono na okres ponad 6 miesięcy, to w ramach kary obowiązuje również zakaz pełnienia funkcji w organach PZBS, WZBS i klubów.

Niektóre kary, w szczególności kary dyskwalifikacji, można orzec „w zawieszeniu”. W okresie zawieszenia (okresie próby) kara nie jest wykonywana (np. dyskwalifikacja nie obowiązuje), chyba że ukarany popełni nowe przewinienie. Zawieszenie kary następuje na określony czas, niekoniecznie równy okresowi kary, np. kara 3 miesięcy dyskwalifikacji zawieszona na okres próby 2 lat – jeśli w ciągu 2 lat zostanie popełnione nowe przewinienie, za które zostanie prawomocnie nałożona nowa kara, to organ dyscyplinarny zarządzi wykonanie tej kary 3-miesięcznej dyskwalifikacji.

DOKUMENTACJA

Dla każdego postępowania dyscyplinarnego prowadzi się „akta sprawy”. Akta prowadzi się w formie materiałów pisemnych lub elektronicznych. W aktach gromadzi się wszystkie pisma i oświadczenia dotyczące sprawy, orzeczenia organu dyscyplinarnego oraz wszelkie informacje uzyskane przez organ dyscyplinarny badający sprawę. Jeżeli jakieś informacje zostały uzyskane tylko w formie ustnej, należy w aktach sprawy umieścić notatkę z tymi informacjami. Dostęp do akt sprawy mają tylko upoważnione organy PZBS i WZBS (§ 37).

ODWOŁANIA

Obwiniony może wnieść odwołanie na ręce Sądu Koleżeńskiego WZBS w terminie 14 dni od doręczenia mu orzeczenia wraz z uzasadnieniem. Sąd Koleżeński WZBS przekazuje odwołanie wraz z aktami sprawy organowi dyscyplinarnemu II instancji, którym jest:

  • Wydział Dyscypliny PZBS – jeżeli:
    • obwiniony jest osobą „funkcyjną” (funkcje wymienione w § 27 pkt 1), lub
    • Sąd Koleżeński nałożył karę dyskwalifikacji na okres przekraczający 3 miesiące, lub
    • obwiniony nie jest osobą fizyczną i nałożono na niego karę pieniężną,
  • Zarząd tego WZBS – w pozostałych przypadkach.

Jeżeli odwołanie wniósł tylko obwiniony (sytuacja prawdopodobnie najczęstsza) to nie można zaostrzyć nałożonej na niego kary.

W imieniu organu dyscyplinarnego II instancji decyzję podejmuje 3-osobowy skład orzekający. Do składu orzekającego nie mogą być wybrane osoby, które były członkami składu orzekającego I instancji (np. w przypadku, gdy członek Zarządu WZBS należy jednocześnie do Sądu Koleżeńskiego WZBS) – odwołanie rozpatrują inne osoby.

Organ dyscyplinarny II instancji może m.in.:

  • oddalić odwołanie,
  • zmienić orzeczenie I instancji,
  • uchylić orzeczenie I instancji i przekazać sprawę do ponownego rozpatrzenia przez Sąd Koleżeński, np. w razie stwierdzenia nieprawidłowości lub braków w trakcie prowadzenia sprawy w I instancji.

Decyzję organu II instancji wraz z uzasadnieniem doręcza się obwinionemu, jego WZBS-owi i klubowi.

UPRAWOMOCNIENIE, CZAS OBOWIĄZYWANIA KARY

Orzeczenie dyscyplinarne wydane przez Sąd Koleżeński jest prawomocne, gdy upłynął termin na wniesienie odwołania i odwołanie nie zostało wniesione. Kara obowiązuje dopiero od momentu, gdy orzeczenie jest prawomocne.

W szczególności kara dyskwalifikacji czy kara podania orzeczenia do publicznej wiadomości nie mogą być wykonane zanim orzeczenie nie stanie się prawomocne. Obwiniony ma prawo do odwołania (prawo do dwuinstancyjności), a w ramach odwołania organ II instancji może obwinionego uniewinnić. Należy o tym pamiętać!

Termin na wniesienie odwołania wynosi 14 dni od doręczenia obwinionemu orzeczenia wraz z uzasadnieniem, więc aby ustalić termin uprawomocnienia należy ustalić, kiedy orzeczenie wraz z uzasadnieniem zostało obwinionemu doręczone. W przypadku doręczeń za pomocą poczty elektronicznej lub dokonywanych osobiście i telefonicznie przyjmuje się, że doręczenie informacji ma miejsce natychmiast. W przypadku doręczeń za pomocą poczty tradycyjnej przyjmuje się, że doręczenie następuje 7 dni od dnia nadania, chyba że z dokumentów pocztowych wynika, że przesyłka dotarła do adresata wcześniej.

Dopiero po ustaleniu powyższych terminów organ dyscyplinarny jest w stanie odpowiedzieć, od kiedy obowiązuje np. orzeczona kara dyskwalifikacji (od dnia następującego po ostatnim dniu na wniesienie odwołania).

Jeżeli w sprawie wniesiono odwołanie to orzeczenie Sądu Koleżeńskiego nie jest prawomocne (a kara nie jest wykonywana) do czasu ostatecznego zamknięcia sprawy.

Orzeczenie dyscyplinarne wydane przez organ dyscyplinarny II instancji (np. Zarząd WZBS) jest prawomocne od razu z chwilą jego wydania.

Organ dyscyplinarny przesyła za pomocą poczty elektronicznej do Biura PZBS sentencję każdego wydanego przez siebie orzeczenia dyscyplinarnego stwierdzającego winę, niezwłocznie po jego uprawomocnieniu. Biuro PZBS prowadzi na tej podstawie ewidencję orzeczeń, do których dostęp mają wybrane organy PZBS i WZBS (§ 42 ust. 6), a także rozprowadza wśród organizatorów informacje o aktualnie obowiązujących dyskwalifikacjach.

Michał Zimniewicz

 

Pobierz projekt Regulaminu Dyscyplinarnego (format docx)