Polski Związek Brydża Sportowego

PZBS

KRS 0000219753, NIP: 525-16-56-918, Organizacja Pożytku Publicznego

konto PZBS: 07 1240 6175 1111 0000 4577 6692

Wrocław

Portal miejski: www.wroclaw.pl
Strona mobilna: mobi.wroclaw.pl

Kulinarny Wrocław: wersja polska, wersja angielska

Wrocław jest czwartym co do wielkości miastem w Polsce, największym na zachodzie kraju. Jego społeczność liczy ponad 630 tys. mieszkańców. Leży nad Odrą i jej czterema dopływami, w jego granicach znajduje się aż 12 wysp – miasto przecina ponad 100 mostów i kładek. Jest administracyjną, ekonomiczną i kulturalną stolicą Dolnego Śląska.

Tu krzyżowały się starożytne szlaki handlowe: jedwabny z Chin do Europy Zachodniej oraz bursztynowy z wybrzeża Bałtyku do Cesarstwa Rzymskiego. Miasto w naturalny sposób stało się regionalnym centrum handlowym, politycznym i kulturalnym. Dogodne położenie geograficzne oraz bogata tradycja handlowa również dzisiaj przyczyniają się do ciągłego rozwoju. Wrocław dysponuje siecią połączeń drogowych, kolejowych, wodnych i lotniczych.

Wrocław w swojej tysiącletniej historii wielokrotnie zmieniał przynależność państwową. W rezultacie stał się miastem łączącym dorobek i tradycje różnych narodów – Czechów, Niemców, Polaków. Po II wojnie światowej dokonała się tu największa w Europie wymiana ludności. Nowi mieszkańcy przybywali do zrujnowanego miasta ze wszystkich zakątków Polski. Niemal od podstaw odbudowywano lokalną społeczność.

Wrocław to miasto tolerancji i wielu wyznań: katolicyzmu, protestantyzmu, prawosławia i judaizmu. Wielokulturowy, otwarty na nowe idee i wyzwania, słynie z gościnności, a jego życie kulturalne fascynuje i przyciąga. Niezwykła historia miasta stale wzbogacana jest przez prestiżowe wydarzenia naukowe, kulturalne czy sportowe. To Wrocław w 2016 roku stanie się Europejską Stolicą Kultury, a w 2017 będzie gościł Światowe Igrzyska Sportowe – The World Games.

Kulturalną wizytówką miasta są jednak przede wszystkim liczne teatry, opera, teatr muzyczny, filharmonia, kluby, muzea i galerie, które zapewniają nieprzerwany ciąg artystycznych wydarzeń. Na stałe zagościły we Wrocławiu festiwale – Międzynarodowy Festiwal „Wratislavia Cantans”, Międzynarodowy Festiwal Filmowy „Nowe Horyzonty”, Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Dialog”.

ATRAKCJE TURYSTYCZNE

Nie wyjeżdżaj z Wrocławia, jeśli nie zobaczyłeś...

Rynek to serce Wrocławia, tętniące życiem o każdej porze dnia i nocy. W jego centrum znajdują się Sukiennice i gmach ratusza, będący unikatowym w skali Europy zabytkiem architektury gotyckiej i renesansowej. W budynku ratusza, dawnej siedzibie władz miasta, mieści się obecnie Muzeum Sztuki Mieszczańskiej. Przed jego wschodnią fasadą stoi wierna kopia średniowiecznego pręgierza, przed zachodnią – pomnik poety Aleksandra Fredry. Rynek z czterech stron otaczają mieszczańskie kamienice, z których najbardziej znane są: Pod Siedmioma Elektorami, Pod Złotym Słońcem oraz Jaś i Małgosia.

Pałac Królewski, znany także jako pałac Spätgenów lub zamek królów pruskich, to otoczony barokowym ogrodem zespół pałacowy stanowiący od XVIII do XX wieku rezydencję pruskich królów z dynastii Hohenzollernów. Obecnie siedziba Muzeum Miejskiego Wrocławia. Część budynku zajmują pieczołowicie odrestaurowane komnaty królewskie, dwa skrzydła gmachu mieszczą wystawę „1000 lat Wrocławia”.

Dzielnica Czterech Wyznań obejmuje ulice: Kazimierza Wielkiego, św. Antoniego, Pawła Włodkowica i św. Mikołaja. W tej części Starego Miasta w bliskim sąsiedztwie znajdują się cztery świątynie różnych wyznań: sobór prawosławny, kościół rzymskokatolicki, kościół ewangelicko-augsburski i synagoga. Dzielnica jest jedną z atrakcji turystycznych miasta – wytyczono tu dwie ścieżki turystyczne: kulturową i historyczną. Dodatkowym atutem miejsca jest bogata baza hotelowa oraz liczne klubokawiarnie, galerie i kluby muzyczne usytuowane wzdłuż ul. Włodkowica i w Pasażu Niepolda.

Gmach główny Uniwersytetu – najstarszej, założonej ponad 300 lat temu, wrocławskiej uczelni – znajduje się w barokowym kompleksie, tworzonym przez dawne kolegium i kościół jezuicki. Mieści się tu m.in. Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego, które kryje perłę dolnośląskiego baroku – Aulę Leopoldina oraz Oratorium Marianum, gdzie od 200 lat koncertują wybitni artyści. W obserwatorium astronomicznym w Wieży Matematycznej zobaczyć można dawne wyposażenie, m.in. XIV-wieczne astrolabium, globus nieba z XVI wieku i datowany na 1665 rok cyrkiel.

Wrocławski stadion to najnowocześniejszy wielofunkcyjny obiekt na Dolnym Śląsku. Ma charakterystyczny, rozpoznawalny kształt lampionu, który wpisał się w panoramę miasta. Wyróżnia go przede wszystkim innowacyjna elewacja – budynek stadionu został osłonięty siatką z włókna szklanego pokrytego teflonem. To jedyna taka elewacja w Polsce. Specjalnie zaprojektowana technologia oświetleniowa umożliwia zmianę koloru elewacji.

Ostrów Tumski to najstarsza część Wrocławia. Otoczony wodami Odry dawny gród, który dał początek miastu, mieści wspaniałe zabytki architektoniczne. Najokazalsze z nich to odbudowana po wojennych zniszczeniach gotycka katedra św. Jana Chrzciciela oraz niezwykła kolegiata Świętego Krzyża i św. Bartłomieja – dwukondygnacyjny ceglany kościół halowy. Znajduje się tu również Muzeum Archdiecezjalne, które od ponad 100 lat gromadzi zabytki sztuki sakralnej. w tym słynną Księgę henrykowską z XIII–XIV wieku z pierwszym zdaniem zapisanym w języku polskim. Tylko tutaj nocą można zobaczyć latarnika zapalającego gazowe latarnie.

Panorama Racławicka, autorstwa Jana Styki i Wojciecha Kossaka, jest unikatowym przedstawieniem bitwy pod Racławicami z 4 kwietnia 1794 roku, upamiętniającym 100. rocznicę Insurekcji Kościuszkowskiej. Dzieło o wymiarach 15 x 114 m zostało umieszczone w specjalnie zbudowanej rotundzie, dzięki zespoleniu zabiegów malarskich (specjalna perspektywa) i technicznych (oświetlenie, sztuczny teren, zaciemnione, kręte podejście), widzowie mogą uczestniczyć w niecodziennym spektaklu złudzeń.

Ogród Botaniczny powstał w roku 1811 jako zakład naukowy Uniwersytetu Wrocławskiego. Ma powierzchnię 7,4 ha, a szklarnie zajmują 3300 m2. Jego osobliwością jest zbudowany ponad 140 lat temu na terenie alpinarium przekrój geologiczny dolnośląskiego złoża węgla kamiennego. Do ogrodu przylega posiadające fascynującą kolekcję fauny i flory Muzeum Przyrodnicze, które jest najstarszą i największą tego typu instytucją w kraju.

Park Szczytnicki to największy park w mieście. Założony został w 1785 roku jako prywatny ogród, połączony później z parkiem miejskim. Jego główną atrakcją jest powstały w 1913 roku Ogród Japoński. Oryginalna kompozycja ogrodu sprawia, że o każdej porze roku ukazuje inne oblicze, w którym niezmienne pozostają jedynie elementy architektury japońskiej. Park Szczytnicki ze swym arboretum, pięknymi gajami rododendronowymi, rosarium i Ogrodem Japońskim wpisany jest na listę zabytków.

Hala Stulecia powszechnie uznawana za jedno z najważniejszych dzieł w architekturze światowej XX wieku, zaprojektowana została przez wybitnego architekta Maxa Berga. Powstała w 1913 roku z okazji międzynarodowej wystawy w 100-lecie bitwy pod Lipskiem. Ta wczesnomodernistyczna, kopułowa konstrukcja żelbetowa posiada sklepienie o średnicy 1,5 razy większej od kopuły rzymskiego Panteonu, a jej waga stanowi jedynie 42% jego masy. Niedawno odnowiona i powiększona o centrum kongresowe, zgodnie z planami jej twórcy. Od 2006 roku widnieje na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

W pobliżu Hali Stulecia, w otoczeniu pięknej Pergoli i Parku Szczytnickiego znajduje się wrocławska fontanna multimedialna. Jest to jedna z największych fontann w Europie. Ma powierzchnię ok. 1 ha. W jej niecce (o wymiarach 115 x 108 m) umieszczono 300 dysz wodnych różnego rodzaju (gejzery, dysze pieniące, dynamiczne, mgielne, punktowe, palmowe, wodne), które mogą tryskać wodą na wysokość 40 m oraz 3 dysze ogniowe. Na dnie umieszczono 800 punktów świetlnych. Wszystko to stanowi część bezpłatnych multimedialnych pokazów odbywających się w rytm muzyki. Uzupełnieniem przedstawienia są projektory i kolorowe światła laserowe.

Wrocławski Ogród Zoologiczny jest najstarszym i największym (pod względem liczby wystawianych zwierząt) ogrodem zoologicznym w Polsce. Powierzchnia ogrodu to 33 ha. Na terenie ogrodu znajduje się kilka zabytkowych XIX-wiecznych zabudowań, m.in. baszta niedźwiedzi, słoniarnia, pawilon małp. Do najnowszych atrakcji należy m.in.: pawilon motyli, basen z kotikami, które można oglądać podczas pokazowego karmienia oraz pawilon Madagaskar.

We Wrocławiu znajduje się największy w Polsce aquapark – Aquapark Wrocław – z basenami krytymi i odkrytymi działającymi cały rok, częścią SPA i centrum fitness. W kompleksie Glinianki znajduje się WakePark Wrocław – Centrum Sportów Wodnych, które oferuje m.in. wyciąg do nart wodnych i wakeboardu, szkółkę, wypożyczalnię sprzętu, Banana Tiki Bar, Boardshop, sztuczny tor do skimboardu, rowery wodne.

Dodatkową atrakcję turystyczną we Wrocławiu stanowi Wrocławski Rower Miejski. To sieć bezobsługowych wypożyczalni rowerów. Rowery miejskie cieszą się ogromną popularnością. Sieć obejmuje już całe centrum miasta i ciągle się rozrasta. Pierwsze 20 minut jazdy przy każdorazowym wypożyczeniu jest darmowe. Aby skorzystać z systemu należy wcześniej zarejestrować. Aktualna mapa tras rowerowych, parkingów, wypożyczalni, stojaków rowerowych znajduje się na stronie www.gis.um.wroc.pl.

Panoramę miasta można podziwiać z punktów widokowych, które znajdują się w samym jego centrum: na wieży katedry św. Jana Chrzciciela na Ostrowie Tumskim, na Wieży Matematycznej w gmachu głównym Uniwersytetu, w katedrze św. Marii Magdaleny funkcję tarasu widokowego pełni Mostek Czarownic, na wieży Kościoła Garnizonowego tuż obok Rynku.

Niezapomniane wrażenia przyniosą również rejsy po Odrze. Osiem statków kursuje po rzece, zabierając chętnych na wyprawę z czterech przystani: Kardynalskiej na Bulwarze Włostowica, Zwierzynieckiej na ul. Wróblewskiego, ZOO na tyłach Ogrodu Zoologicznego i przy Hali Targowej na Bulwarze Dunikowskiego. Dodatkowo Zatoka Gondoli, która mieści się przy ul. Purkyniego, pomiędzy Muzeum Narodowym i Wzgórzem Polskim, w miejscu ujścia dawnej Fosy Miejskiej do Odry oferuje wypożyczenie kajaków oraz łodzi wiosłowych i motorowych.

Wrocławskie krasnoludki – tak mocno wtopiły się w krajobraz miasta, że nikt już nawet nie zastanawia się, skąd się wzięły i ile ich jest. Wrocławianie są bardzo zaprzyjaźnieni z najmniejszymi mieszkańcami nadodrzańskiego grodu, dlatego odsłonięcie każdej ze statuetek to dla nich ważne wydarzenie. Po całym mieście rozproszonych jest już ponad 150 figurek. Wyszukiwarkę wrocławskich krasnoludków zawiera strona www.krasnale.pl. Zamieszczane są tam również najświeższe wiadomości z krasnalowego świata, informacje o wycieczkach śladami najmniejszych mieszkańców miasta oraz odbywającym się co roku Wrocławskim Festiwalu Krasnoludków.

The World Games 2017

10. Światowe Igrzyska Sportowe - The World Games 2017 będą największym wydarzeniem sportowym w historii Polski. To niemal 4 tysiące sportowców ze 100 krajów świata oraz rywalizacja w 31 dyscyplinach na ponad 20 arenach we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku. Relacje TV w 2017 roku trafią do ponad 100 krajów. Karate, squash, wspinaczka, narty wodne czy taniec to wybrane sporty TWG. Wrocław włączył do zawodów popularne w mieście dyscypliny, tj. żużel, futbol amerykański, kickboxing i wioślarstwo halowe. We Wrocławiu powstaną zadaszona pływalnia oraz tor do wyścigów rolkarskich. To będzie jedyny tego typu obiekt w Polsce. Ważną inwestycją związaną pośrednio z The World Games jest także remont zabytkowego Stadionu Olimpijskiego. The World Games 2017 to także inwestycja w sportową aktywność mieszkańców. To okazja do poznania i polubienia nowych sportów oraz zwrócenie uwagi na fakt, że ruch i aktywność są istotą zdrowego życia. Więcej o Igrzyskach: facebook.com/TWG2017 oraz www.theworldgames2017.com

View the embedded image gallery online at:
https://www.pzbs.pl/wrocaw#sigFreeId9d7c934fb9