Polski Związek Brydża Sportowego

PZBS

KRS 0000219753, NIP: 525-16-56-918, Organizacja Pożytku Publicznego

konto PZBS: 07 1240 6175 1111 0000 4577 6692

Hala Stulecia

O Hali

Hala Stulecia to unikatowe miejsce na mapie Polski, gdzie historia w pełni współgra ze współczesnością. Zaprojektowana przez wybitnego miejskiego architekta Maksa Berga, została uznana za jedno z największych dzieł architektury XX wieku. W założeniu projektanta miała służyć mieszkańcom Wrocławia i gościom odwiedzającym stolicę Dolnego Śląska i tak jest do dziś. Wielofunkcyjna przestrzeń, nieszablonowa konstrukcja, klimatyczna i przestrzenna lokalizacja, to tylko kilka z jej atutów. Kompleks Hali Stulecia jest obecnie jednym z najbardziej pożądanych miejsc dla organizatorów największych wystaw, konferencji, wydarzeń kulturalnych, sportowych, kongresowych z Polski i zagranicy. Wpisanie jej w 2006 r. na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO podkreśliło rangę tego obiektu. Niewątpliwie jest jedną z najbardziej charakterystycznych wizytówek Wrocławia na arenie międzynarodowej i niezwykle magicznym miejscem Wrocławia, gdzie karty historii zapisują jej wielopokoleniowe dzieje.
www.halastulecia.pl

Historia Hali

Perła Wrocławskiego Modernizmu
Hala Stulecia jest budowlą zaprojektowaną przez Maxa Berga – architekta i budowniczego. Obiekt jest najsłynniejszym dziełem wrocławskiego modernizmu. Konstrukcja została wzniesiona w latach 1911-1913, a w jej wnętrzach zorganizowano Wystawę Stulecia, mającą uczcić setną rocznicę pokonania Napoleona pod Lipskiem. Wrocławska dyskusja nad utworzeniem stałego obszaru rekreacyjno-wystawienniczego została rozpoczęta już w XIX wieku. Rozwijające się miasto potrzebowało dużej, charakterystycznej konstrukcji, zdolnej pomieścić znaczną liczbę wystawców oraz zwiedzających. Obiekt taki wzniesiony miał zostać na terenach Parku Szczytnickiego, na miejscu toru wyścigów konnych. Zwycięzcą konkursu na zagospodarowanie wrocławskich Terenów Wystawowych został Max Berg, ówczesny miejski radca budowlany. Na początku 1911 roku Berg zaprezentował po raz pierwszy publicznie szkice swej budowli. Mimo licznych głosów sprzeciwu, rada miasta zdecydowała się na realizację wizjonerskiego projektu architekta.

Wrocławska Fontanna

Wrocławska Fontanna jest największą w Polsce i jedną z największych w Europie. Jej uroczyste otwarcie miało miejsce 4 czerwca 2009 roku przy okazji dwudziestej rocznicy pierwszych wolnych wyborów w powojennej Polsce. Usytuowana w malowniczym krajobrazie Parku Szczytnickiego, przy historycznym kompleksie Hali Stulecia oraz Wrocławskim Centrum Kongresowym, wzbudza zainteresowanie turystów z kraju i zagranicy. Zajmuje powierzchnię bliską 1 ha, a na jej dnie umieszczono aż 800 punktów świetlnych, 300 dysz wodnych oraz 3 dysze ogniowe.

Pergola

Pergola – budowla w kształcie połowy elipsy o długości 640 metrów, zbudowana w 1913 roku jako integralna część terenów wystawowych Hali Stulecia. Składa się z 750 kolumn złączonych trejażami, które porośnięte są bujną winoroślą. Pergola okala Wrocławską Fontannę Multimedialną. Podobnie jak Park Szczytnicki jest jednym z ulubionych miejsc spacerowych Wrocławian, wraz z fontanną multimedialną często staje się planem zdjęciowym np. do ślubnych fotografii.

Centrum Poznawcze Hali Stulecia

Specjalnie zaadaptowane wnętrza Hali Stulecia, tworzące ścieżkę edukacyjno –poznawczo – rekreacyjną, która składa się z czterech pomieszczeń głównych Visitor Center, Pokój Historyczny, Edukacyjno – Poznawczy oraz Galeria. Wszystkie części ścieżki tworzą spójną całość prezentującą w sposób kompleksowy architektoniczny i historyczny rys Hali Stulecia, Wrocławia, regionu oraz innych obiektów z listy UNESCO. Bogato wyposażone pokoje w urządzenia multimedialne w nowoczesny sposób inspirują i zachęcają odwiedzających do pełniejszego zrozumienia fenomenu obiektu. Kulminacyjnym punktem zwiedzania jest pokaz videomappingu pod kopuła. Harmonogram pokazów znajduje się na stronie internetowej Centrum Poznawczego Hali Stulecia.

www.centrumpoznawcze.pl

View the embedded image gallery online at:
https://www.pzbs.pl/wrocaw/hala-stulecia#sigFreeIdac16a14b9e