Polski Związek Brydża Sportowego

PZBS

KRS 0000219753, NIP: 525-16-56-918, Organizacja Pożytku Publicznego

konto PZBS: 07 1240 6175 1111 0000 4577 6692

Regulamin eliminacji OOM 2023

  1. Organizatorem EOOM jest Polski Związek Brydża Sportowego

  2. PZBS zleca przeprowadzenie eliminacji strefowych wojewódzkim związkom wyznaczonym przez Koordynatora ds. młodzieży (WP,MA,DS,MP). Termin i miejsce rozegrania turnieju należy przesłać do Koordynatora i biura PZBS z wyprzedzeniem co najmniej 21 dni.

  3. OOM jest organizowana w ramach Systemu Sportu Młodzieżowego (SSM). Zgodnie z regulaminem SSM w zawodach mogą uczestniczyć zawodnicy i zawodniczki:

    1. zarejestrowani w Powszechnym Elektronicznym Systemie Ewidencji Ludności (PESEL) lub posiadać obywatelstwo innego państwa Unii Europejskiej i indywidualny i niepowtarzalny identyfikator we właściwym dla danego państwa rejestrze- wymagana rejestracja w systemie pesel.pzbs.pl

    2. posiadający licencję właściwego pzs lub inny dokument potwierdzający uczestnictwo zawodnika we współzawodnictwie sportowym organizowanym przez dany pzs – opłacona bieżąca składka członkowska.

    3. posiadający aktualne orzeczenie lekarskie o zdolności do uprawiania danego sportu.

  4. Eliminacje odbędą się w wybranym dniu między datami 11.04-23.04. Koordynator ds. młodzieży PZBS, po otrzymaniu wyniku ze stref, sporządza na podstawie niniejszego regulaminu listę zakwalifikowanych do finału par zawodników oraz par uprawnionych do gry w turnieju dodatkowym (kryterium ostatniej szansy) i zamieszcza niezwłocznie na stronie internetowej PZBS.

  5. Turniej dodatkowy odbędzie się do 13 maja 2023r.

  6. Eliminacje odbędą się w czterech strefach: NW, CE,CW i SE.

    Strefa        
    północno-zachodnia (NW) KP PM WP ZP
    centralno-wschodnia (CE) LU MA PD WM
    centralno-zachodnia (CW) DS LB OP LD
    południowo-wschodnia (SE) SW MP PK SL
  7. Nie dopuszcza się, żeby pary walczyły o awans do finałów poza swoją macierzystą strefą.

  8. Sędziów poszczególnych stref, delegowanych przez organizatorów lokalnych, zatwierdza Główna Komisja Sędziowska PZBS. Propozycje obsady sędziowskiej organizatorzy eliminacji strefowych wysyłają na adres mailowy Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. z wyprzedzeniem co najmniej 7 dni przed terminem eliminacji.

  9. Uczestnikami EOOM mogą być:

    1. wyłącznie pary dziewcząt lub chłopców — nie dopuszcza się startu par mieszanych (chłopców i dziewcząt);

    2. zawodnicy z opłacona składką PZBS za rok 2023r.;

    3. zawodnicy urodzeni w latach 2007, 2006 lub 2005.

    4. zawodnicy zarejestrowani w systemie pesel.pzbs.pl;

    5. młodsi zawodnicy, o ile pozwalają na to zasady określone w regulaminie współzawodnictwa sportowego młodzieży uzdolnionej. Przez zawodnika uzdolnionego rozumie się tylko i wyłącznie zawodnika młodszego w parze, który reprezentował RP na mistrzostwach Europy lub Świata, a którego partner ze względu na wiek jest uprawniony do przystąpienia do EOOM w 2023r. Zdarzenie o którym mowa w zdaniu poprzednim odnosi się do reprezentowania RP w roku przeprowadzenia EOOM lub roku poprzednim.

    6. pary składające się z zawodników tego samego województwa;

  10. W eliminacjach należy rozegrać minimum 27 rozdań na zapis maksymalny zalecane są rundy 2-rozdaniowe z największym możliwym wymieszaniem wśród wszystkich uczestników.

  11. W przypadku, gdy w strefie rywalizować będzie co najmniej 10 par chłopców i 10 par dziewcząt, zostaną przeprowadzone dwa odrębne turnieje kwalifikacyjne z podziałem na płeć. 12. Do finału awansuje 36 par chłopców i 24 pary dziewcząt.

  12. Zasady podziału miejsc w finale:

    Z jednej strefy nie może awansować do finału więcej niż połowa par z pkt.12 pomniejszona o jeden. Podział miejsc odbywa się wg. 3 kryteriów:

    1) Kryterium równości

    2) Kryterium jakości

    3) Kryterium formy

    Ad 1) Kryterium równości: 33% miejsc (liczba zaokrąglona do podzielnej przez 4) jest rozdzielone pomiędzy strefy po równo.

    Ad 2) Kryterium jakości: 50% miejsc jest rozdzielone na strefy wg liczby par w wynikiem w turniejach na MAXy nie niższym niż 50,01% i turniejach na IMPy nie niższym niż +0,01 IMP z każdej strefy w każdym z 6 turniejów finałowych z trzech ostatnich olimpiad z wagą 0,6 dla olimpiady ostatniej, 0,3 przedostatniej i 0,1 trzy lata wcześniej.

    Ad 3) Kryterium formy: pozostałe miejsca są rozdzielone wg. wyników turnieju (osobno dla chłopców i dziewcząt) dodatkowego dla najlepszych par z każdej strefy, które nie dostały się do finału z eliminacji strefowych. Turniej dodatkowy zostanie rozegrany na IMPy, każdy z każdym, a rundy będą minimum 2-rozdaniowe. Do finału awansują najlepsze pary uzupełniając wolne miejsca. Z najlepszych par, które nie awansują do finału jest tworzona lista rezerwowa dla wszystkich stref z wyjątkiem przypadku opisanego w następnym zdaniu. Jeżeli strefa zapewniła sobie z kryterium równości i jakości maksymalną możliwą liczbę miejsc dla jednej strefy to posiada swoją listę rezerwową składającą się z jednej pary.

    W przypadku gdy para nie może zagrać w eliminacjach strefowych, bo reprezentowała w tym czasie RP na Mistrzostwach Europy lub Świata jest automatycznie dopuszczona do turnieju z kryterium formy ponad limit strefy - para dodatkowa.

    Limity par w turnieju dodatkowym:

    Każda strefa może wystawić w turnieju dodatkowym liczbę par odpowiadającą 10% wszystkich miejsc w finale (zaokrąglone w górę liczone osobno dla chłopców i dziewcząt) plus jedno.

  13. Dokładne liczby na 2023 rok wynikające z zasad podziału miejsc w finale OOM zawarte są w załączniku do niniejszego regulaminu pod nazwą: "Podział miejsc awansowych z poszczególnych stref oraz turnieju dodatkowego w 2023 roku".

  14. Gwarancja miejsca dla każdego województwa.

    1. niezależnie od powyższego, każde województwo ma zagwarantowane 1 miejsce w finale, o ile reprezentowane jest w eliminacjach przez co najmniej 2 pary chłopców oraz przynajmniej jedna z nich zajmie miejsce nie niższe niż ¾ ogólnej liczby startujących par w eliminacjach danej strefy z zaokrągleniem w górę. W przypadku gdy liczba miejsc przyznana z kryterium równości i jakości jest za niska w strefie, żeby zaspokoić powyższą gwarancję dojdzie do przyznania miejsca dodatkowego z kryterium formy w którym będzie odpowiednio mniej miejsc dających awans do finału.

    2. niezależnie od powyższego, każde województwo ma zagwarantowane 1 miejsce w finale, o ile reprezentowane jest w eliminacjach przez co najmniej 2 pary dziewcząt oraz przynajmniej jedna z nich zajmie miejsce nie niższe niż ¾ ogólnej liczby startujących par w eliminacjach danej strefy z zaokrągleniem w górę. W przypadku gdy liczba miejsc przyznana z kryterium równości i jakości jest za niska w strefie, żeby zaspokoić powyższą gwarancję dojdzie do przyznania miejsca dodatkowego z kryteriumformy w którym będzie odpowiednio mniej miejsc dających awans do finału.

  15. Zmiana województwa/ strefy przez zawodnika.

    Przyjmuje się, że macierzystym województwem dla zawodnika jest województwo, które zawodnik reprezentował w roku poprzednim w EOOM lub MPM/MPMS. Zmiana województwa wymaga pisemnej zgody (e-mail jest wystarczający) wojewódzkiego koordynatora ds. młodzieży lub Prezesa WZBSu, które traci zawodnika. W przypadku zmiany strefy wymaga się zgody jak w zdaniu poprzednim oraz dodatkowo zgody koordynatora strefowego tej strefy która traci zawodnika na rzecz innej strefy. Oddanie zawodnika ma charakter stały, a kolejna zmiana wymaga zgód jak powyżej zgodnie z definicja województwa macierzystego.

  16. W przypadkach spornych lub nieobjętych niniejszym regulaminem decyzja należy do Koordynatora ds. młodzieży.

Tomasz Kierepka

Koordynator ds. Młodzieży

Jacek Grzelczak

Członek Zarządu PZBS

Załącznik 1.

Podział miejsc awansowych z poszczególnych stref oraz turnieju dodatkowego w 2023r.

Strefa Chłopcy Dziewczęta
północno-zachodnia (NW) 5 4
centralno-wschodnia (CE) 8 6
centralno-zachodnia (CW) 7 3 ***
południowo-wschodnia (SE) 10 7
turniej dodatkowy 6 4

Podział miejsc na strefy:

  1. Chłopcy:

    1. Kryterium równości:

      36 miejsc * 33%= 12 miejsc. 12 podzielone na 4 strefy.Każda strefa otrzymuje 3 miejsca.

    2. Kryterium jakości:

      • Strefa CE - 5 miejsc
      • Strefa CW - 4 miejsca
      • Strefa NW - 2 miejsca
      • Strefa SE - 7 miejsc

      Suma 18 miejsc

    3. Kryterium formy:

      pozostałe 6 miejsc zostanie przydzielone 6 najlepszym parom z turnieju na IMPy Każda strefa może wystawić reprezentację maksymalnie z 5 najlepszych par chłopców, które nie dostały się do finału z eliminacji strefowych, dopuszcza się pary z miejsc dalszych z zachowaniem kolejności zajmowanych miejsc w strefie pod warunkiem, że któraś z lepszych par które nie dostały się w eliminacjach strefowych, nie będzie uczestniczyć w turnieju dodatkowym. Pary 7 i następne tworzą listę rezerwową dla wszystkich stref. W tym roku nie zachodzi przypadek przyznania 17 miejsc na strefę z kryterium równości i jakości (własna lista rezerwowa strefy).

    4. d) Metoda wyliczenia liczby par reprezentujących każdą strefę w kryterium formy (pkt 13 regulaminu):

      36 miejsc 10%=4. 4+1=5

  2. Dziewczęta:

    1. Kryterium równości:

      24 miejsca * 33%= 8 miejsc. 8 podzielone na 4 strefy. Każda strefa otrzymuje 2 miejsca.

    2. Kryterium jakości:

      • Strefa CE - 4 miejsca

      • Strefa CW - 1 miejsce***

      • Strefa NW - 2 miejsca

      • Strefa SE - 5 miejsc

      Suma 12 miejsc

    3. Kryterium formy: pozostałe 4 miejsca zostaną przydzielone 4 najlepszym parom z turnieju na IMPy. Każda strefa może wystawić reprezentację maksymalnie z 4 najlepszych par dziewcząt, które nie dostały się do finału z eliminacji strefowych, dopuszcza się pary z miejsc dalszych z zachowaniem kolejności zajmowanych miejsc w strefie pod warunkiem, że któraś z lepszych par które nie dostały się w eliminacjach strefowych, nie będzie uczestniczyć w turnieju dodatkowym. Pary 5 i następne tworzą listę rezerwową dla wszystkich stref. W tym roku nie zachodzi przypadek przyznania 11 miejsc na strefę z kryterium równości i jakości (własna lista rezerwowa strefy).

    4. Metoda wyliczenia liczby par reprezentujących każdą strefę w kryterium formy (pkt 13 regulaminu):

      24 miejsca 10%=3 3+1=4>

*** Ryzyko zmiany liczby miejsc w kryterium formy: strefa CW z regulaminu ma prawo oczekiwać gwarancji 4 miejsc jeżeli z każdego województwa wystawi w eliminacjach po minimum 2 pary dziewcząt, wtedy brakujące czwarte miejsce zostanie przyznane z kryterium ostatniej szansy i do finału z turnieju na IMPy awansują 3 najlepsze pary, a para 4 i następne będą tworzyć listę rezerwową.

Tomasz Kierepka

Koordynator ds. Młodzieży

Jacek Grzelczak

Członek Zarządu PZBS