40. UZGODNIENIA PARTNERÓW wesja angielska

A. Systemowe uzgodnienia partnerów

1. (a) Uzgodnienia partnerów odnośnie przyjętego systemu (licytacyjnego i wistowego) mogą być ustalone wprost w czasie dyskusji albo przyjęte przez domniemanie w wyniku wspólnego doświadczenia lub świadomości graczy.

(b) Partnerzy mają obowiązek ujawnienia przeciwnikom swoich uzgodnień przed rozpoczęciem gry. Organizacja Nadzorująca określa sposób wykonania tego obowiązku.

2. Informacje przekazywane partnerowi na podstawie takich uzgodnień muszą pochodzić z zapowiedzi, zagrań oraz z założeń bieżącego rozdania. Każdy gracz jest uprawniony do wyciągania wniosków z przepisowej licytacji oraz, uwzględniając wyjątki przewidziane przez niniejsze przepisy, z obejrzanych kart. Może on korzystać z każdej informacji określonej w niniejszych przepisach jako legalna (patrz przepis 73C).

3. Gracz może bez uprzedzenia zgłosić dowolną zapowiedź albo wykonać dowolne zagranie, o ile taka zapowiedź lub zagranie nie opiera się na nieujawnionych uzgodnieniach partnerów (patrz przepis 40C1).

B. Szczególne uzgodnienia partnerów

1. (a) Organizacja Nadzorująca ma prawo uznać pewne uzgodnienia partnerów za szczególne. "Szczególne uzgodnienie partnerów" jest to uzgodnienie, którego znaczenie, zdaniem Organizacji Nadzorującej, może być dla znacznej liczby graczy biorących udział w zawodach nieoczekiwane i niełatwe do zrozumienia.

(b) Wszelkie ustalenia partnerów, zarówno przyjęte wprost jak i przez domniemanie, są uzgodnieniem partnerów. O ile Organizacja Nadzorująca nie postanowi inaczej każda konwencja, podobnie jak każda zapowiedź o sztucznym znaczeniu, stanowi szczególne uzgodnienie partnerów.

2. (a) Organizacja Nadzorująca ma nieograniczone prawo pozwolić, zabronić lub pozwolić warunkowo na stosowanie każdego szczególnego uzgodnienia partnerów. Może ona wprowadzić obowiązek stosowania kart konwencyjnych (z załącznikami lub bez), służących do wcześniejszego wpisania uzgodnień partnerów i określić sposób ich użycia. Organizacja Nadzorująca może ustalić zasady alertowania i/lub inne sposoby ujawniania uzgodnień systemowych partnerów. Może według własnego uznania zmienić ogólną zasadę, że znaczenie zapowiedzi nie może zależeć od tego, który gracz z pary ją dał. Wymóg ten, który obowiązuje także w przypadku zagrań, nie może ograniczać stylu gry ani doraźnych decyzji poszczególnych graczy, a dotyczy jedynie uzgodnień.

(b) O ile Organizacja Nadzorująca nie postanowi inaczej, od rozpoczęcia okresu licytacji, aż do zakończenia rozgrywki, graczowi nie wolno korzystać z własnych kart konwencyjnych ani z opisu własnego systemu, z wyjątkiem graczy strony rozgrywającej, którzy mogą je przeglądać w trakcie okresu wyjaśnień.

(c) O ile Organizacja Nadzorująca nie postanowi inaczej, gracz może korzystać z karty konwencyjnej oraz opisu systemu przeciwnika:

(i) przed rozpoczęciem okresu licytacji,

(ii) w trakcie okresu wyjaśnień,

(iii) w trakcie licytacji i rozgrywki, ale tylko w swojej kolejności licytowania lub zagrywania.

(d) Organizacja Nadzorująca może ograniczyć używanie sztucznych zapowiedzi psychologicznych.

3. Organizacja Nadzorująca może nie zgodzić się na ustalenie partnerów polegające na tym, że ich uzgodnienia zmieniają się w zależności od zadanego pytania, odpowiedzi na pytanie lub popełnionej nieprawidłowości podczas licytacji lub rozgrywki.

4. Strona, która poniosła straty, ponieważ przeciwnicy nie ujawnili znaczenia zapowiedzi albo zagrania zgodnie z wymaganiem niniejszych przepisów, ma prawo do rekompensaty przez orzeczenie wyniku rozjemczego.

5. Jeżeli któraś ze stron poniosła straty, ponieważ przeciwnicy zastosowali szczególne uzgodnienie partnerów niezgodne z regulaminem zawodów, uzyskany wynik należy sprostować. Stronie naruszającej ten regulamin można wymierzyć karę porządkową.

6. (a) Wyjaśniając - w odpowiedzi na pytanie przeciwnika (patrz przepis 20) - znaczenie zapowiedzi albo zagrania partnera, gracz ma ujawnić wszystkie związane z tym działaniem informacje szczegółowe, wynikające z uzgodnień wzajemnych czy też z dotychczasowej praktyki gry z partnerem, ale nie musi ujawniać wniosków opartych na własnej wiedzy i doświadczeniu w kwestiach ogólnie znanych brydżystom.

(b) Jeżeli informacja nie ujawniona w wyjaśnieniu jest kluczowa dla wyboru działania przez przeciwnika i przeciwnik poniósł z tego powodu stratę, sędzia orzeka wynik rozjemczy.

C. Odstępstwo od systemu i działania psychologiczne

1. Gracz może zawsze odstąpić od uzgodnienia, o którego stosowaniu uprzedził stronę przeciwną, pod warunkiem, że jego partner nie ma większej możliwości rozpoznania tego odstępstwa niż przeciwnicy. Stale powtarzające się odstępstwa mogą tworzyć nowe domniemane uzgodnienia, które stają się częścią systemu i muszą zostać ujawnione przeciwnikom zgodnie z zasadami ujawniania ustaleń. Jeżeli sędzia uzna, że nieujawnienie takich domniemanych uzgodnień przyniosło stratę przeciwnikom, powinien orzec wynik rozjemczy i może wymierzyć karę porządkową.

2. Wyjąwszy powyższe, żaden gracz nie ma obowiązku informowania przeciwników, że odstąpił od systemu.

3. (a) Gracz nie ma prawa korzystać, ani podczas licytacji, ani podczas rozgrywki z żadnych środków wspomagających jego pamięć, przeprowadzanie obliczeń lub technikę gry, chyba że Organizacja Nadzorująca na to zezwoli.

(b) Powtarzające się nieprzestrzeganie przepisów wymagających ujawniania uzgodnień partnerów może być karane.


39. ZAPOWIEDŹ PO KOŃCOWYM PASIE  39. ZAPOWIEDŹ PO KOŃCOWYM PASIEtop of page 41. ROZPOCZĘCIE ROZGRYWKI  41. ROZPOCZĘCIE ROZGRYWKI