Procedury stosowania zasłon

wyjątki z Regulaminu Zawodów PZBS

§ 12. Stopowanie
5. Przy stosowaniu zasłon, kartki z napisem „stop” nie używa się.
§ 13. Kasety licytacyjne (bidding boxy)
4. Podczas gry przy użyciu zasłon zapowiedź umieszczoną na tacy można zmienić (sytuacje opisane są szczegółowo w §16):
     a) jeżeli jest nieprawidłowa lub niedozwolona,
     b) jeżeli sędzia uzna, że zapowiedź została wybrana w sposób niezamierzony (przepis 25A MPB),
     c) gdy ma zastosowanie przepis 25B MPB.
§ 14. Zasłony - zasady ogólne
1. Przy używaniu zasłon stolikowych licytacja odbywa się wyłącznie za pomocą kaset licytacyjnych.
2. Poszczególni zawodnicy obsługują urządzenie zasłony i tak zawodnik N jest odpowiedzialny za prawidłowe umieszczenie pudełka rozdaniowego na tacy i zdejmowanie go z tacy po rozegraniu rozdania, zawodnicy N i S (odpowiednio) za przesuwanie tacy pod zasłoną na jej drugą stronę. Za zamykanie ruchomej części zasłony odpowiedzialny jest gracz W.
3. Gracze N i E siedzą przez cały czas po tej samej stronie zasłony. Procedura jest następująca: N umieszcza pudełko na tacy. Ruchoma część zasłony zostaje opuszczona (i pozostaje w tym położeniu przez cały czas licytacji) tak, aby taca mogła przesunąć się tylko pod nią. Gracze wyjmują karty z pudełka. Po zgłoszeniu zapowiedzi przez obu graczy z tej samej strony zasłony, N oraz S przesuwają tacę pod przesłoną tak, aby była widoczna dla graczy po drugiej stronie. Gracze zgłaszają zapowiedzi w ten sam sposób i przesuwają tacę z powrotem. Tę procedurę utrzymuje się aż do zakończenia licytacji. Po przeglądnięciu licytacji przez wszystkich czterech graczy (równoważne do prawa żądania powtórzenia licytacji) umieszczają oni swoje kartki licytacyjne w kasetach licytacyjnych.
4. Pierwsze wyjście przy grze za zasłoną ma specjalną procedurę. Należy wistować zakrytą kartą, a przeciwnik wistującego, siedzący po tej samej stronie zasłony powinien anonsować jego wykonanie (np. poprzez zapukanie w zasłonę). Partner wistującego podnosi (lub inicjuje podniesienie) ruchomą część zasłony tak, aby wszyscy gracze mogli widzieć karty dziadka i karty zagrywane do kolejnych lew.
§ 15. Alertowanie przy użyciu zasłon
1. Zawodnik licytujący zapowiedź umowną musi ją alertować przeciwnikowi znajdującemu się po tej samej stronie zasłony, używając w tym celu kartki z napisem „stop”. Podobnie postępuje jego partner, gdy taca z licytacją znajdzie się po drugiej stronie zasłony. Odpowiedzialność za upewnienie się, że przeciwnik został ostrzeżony spoczywa na alertującym graczu.
2. Zalecaną formą alertowania przy zasłonach jest położenie kartki „stop” na ostatniej zapowiedzi przeciwnika, w jego segmencie tacy. Gracz, który został ostrzeżony, musi potwierdzić przyjęcie tego do wiadomości przez zwrócenie kartki „stop” przeciwnikowi.
3. Wyjaśnień o znaczeniu licytacji udziela się na piśmie, odpowiadając na pytania zadane również na piśmie. Pytania w czasie rozgrywki zadaje się na piśmie, przy opuszczonej części ruchomej zasłony. Po udzieleniu odpowiedzi ruchomą część zasłony podnosi się.
4. Jeżeli zawodnicy przy stole przyjmą inny sposób komunikacji, np. ustny, nie mogą domagać się rekompensaty w przypadku niezrozumienia wyjaśnień przeciwnika.
5. Przed zakończeniem rozgrywania rozdania nie jest dozwolone jakiekolwiek porozumiewanie się odnośnie pytań lub odpowiedzi z graczami po drugiej stronie zasłony..
§ 16. Zmiany niektórych przepisów MPB przy użyciu zasłon

Przy grze za zasłonami obowiązują przepisy MBP z przedstawionymi poniżej wyjątkami:

1. Przepisy 9A3, 42B3, 43A1(b) - dziadek może zwrócić uwagę na przedwcześnie odsłoniętą kartę obrońcy.
2. Przepis 13 - procentowy wynik rozjemczy i kara przewidziana w pierwszym paragrafie ma zastosowanie tylko wtedy, gdy zapowiedź została przekazana na drugą stronę zasłony.
3. Przepis 16 - w czasie licytacji przy grze przy używaniu zasłon, opóźnienie lub pośpiech podczas przesuwania tacy może stanowić nielegalną informację. Określenie zaistnienia nieprawidłowego tempa przesunięcia tacy może być dokonane tylko przez graczy, którzy odbierają tacę. Z tego względu zwrócenie uwagi przez gracza na naruszenie tempa licytacji po jego stronie zasłony jest wykroczeniem, które powoduje utratę praw strony niewykraczającej. Opóźnienie przekazania tacy w granicach 15 sekund nie uznaje się za czas wystarczający do przekazania nielegalnej informacji.
4. Przepis 20 - powtarzanie licytacji i udzielanie wyjaśnień. Do momentu zdjęcia kartek licytacyjnych z tacy gracz ma pełny przegląd licytacji. Gdy po raz pierwszy przypada na gracza kolej zagrywania, ma on nadal prawo do powtórzenia licytacji, a ponieważ przegląd kartek licytacyjnych nie jest już możliwy, uzyskuje powtórzenie na piśmie od przeciwnika siedzącego po tej samej stronie zasłony.
5. Przepis 25A - zmiany zapowiedzi niezamierzonych możliwe są do momentu powrotu tacy na stronę gracza, który zgłosił omyłkowa zapowiedź.
6. Przepis 25B - zmiany zapowiedzi są dozwolone w przypadku popełnienia omyłki przy pierwszej zapowiedzi. Gracz sam decyduje, że dał błędną zapowiedź. W praktyce oznacza to, że nie stosuje się żadnej kary i gracz może zmienić swoją zamierzoną zapowiedź, zanim jego LHO nie zalicytował i zanim taca z zapowiedzią nie została przesunięta na druga stronę zasłony, ale tylko wtedy, gdy powód zmiany nie jest związany z następną zapowiedzią przeciwnika.
7. Przepisy 25 do 32, 34, 36 do 39 - do nieprawidłowości objętych przez te przepisy stosuje się następującą procedurę:
a) Taca nie przesunięta na drugą stronę zasłony. Gdy gracz zauważy nieprawidłowość po swojej stronie zasłony musi przywołać sędziego, który orzeka, czy nieprawidłowość można poprawić bez kary. Nieprawidłowych zapowiedzi nie wolno akceptować.
b) Obie strony winne. Gdy obie strony są winne przesunięciu tacy z nieprawidłową zapowiedzią (wtedy, gdy jeden gracz popełnia nieprawidłowość, a właściwy gracz - N lub S - przesuwa tacę przed dokonaniem korekty) to obaj gracze po drugiej stronie zasłony są odpowiedzialni za wezwanie sędziego. Sędzia powinien wrócić tacę do wykraczających graczy do poprawy bez nakładania kary. Nieprawidłowych zapowiedzi nie wolno akceptować.
c) Jedna strona jest winna. Gdy taca z nieprawidłową zapowiedzią zostanie przesunięta na drugą stronę zasłony, obaj gracze po drugiej stronie zasłony są odpowiedzialni za wezwanie sędziego. Gdy postępowanie wg punktu b) nie może mieć zastosowania, to nieprawidłowa zapowiedź podlega normalnym przepisom MPB.
d) Nie zwrócono uwagi na nieprawidłowość. Gdy nieprawidłowa zapowiedź zostanie przesunięta na drugą stronę zasłony i żaden z graczy nie zwróci na to uwagi, a taca wróci na stronę, po której popełniono nieprawidłowość, ważność zapowiedzi zostaje utrzymana, ponownie bez kary, z wyjątkiem zapowiedzi niedozwolonych, do których stosuje się przepis 35 MPB.
e) Legalność informacji. Informacja z wycofanych zapowiedzi jest nieautoryzowana dla strony wykraczającej, a autoryzowana dla strony niewykraczającej. Jeżeli sędzia uzna, że nieautoryzowana informacja z wycofanych zapowiedzi uniemożliwia normalne prowadzenie licytacji, orzeka procentowy wynik rozjemczy.
8. Przepis 33 - zapowiedź jednoczesną, uznaną za późniejszą, wycofuje się bez kary (ale może mieć zastosowanie przepis 23)
9. Przepis 40 - alerty. Gracz zgłaszający zapowiedź podlegającą alertowaniu, musi alertować dla przeciwnika siedzącego po tej samej stronie zasłony. Gdy taca zjawi się po drugiej stronie zasłony, obaj gracze zobowiązani są do natychmiastowego alertowania umownej zapowiedzi swojego partnera.
10. Przepis 41A - pierwsze wyjście poza kolejnością. Przeciwnik wykraczającego z tej samej strony zasłony powinien próbować przeciwdziałać jego realizacji. Obowiązuje procedura związana z pierwszym wyjściem opisana w §14 pkt 4. Pierwsze wyjście zakrytą kartą wycofuje się bez kary. Gdy nastąpi pierwsze wyjście odkrytą kartą, to wycofuje się go bez kary, jeżeli ruchoma część zasłony nie została podniesiona. Jeżeli ruchoma część zasłony została podniesiona bez winy strony rozgrywającej
a) i druga strona nie wyszła odkrytą kartą, wyjście uważa się za wyjście poza kolejnością i stosuje się przepis 54 MBP,
b) i druga strona wyszła również odkrytą kartą, karta ta staje się normalną kartą przygwożdżoną.
Gdy nastąpi pierwsze wyjście odkrytą kartą a strona rozgrywająca nieprawnie uniosła przesłonę, wtedy następuje akceptacja tego wyjścia. Rozgrywający wykłada karty dziadka. Sędzia ma prawo do orzeczenia wyniku rozjemczego, gdy uważa, że gracz podnoszący ruchomą część zasłony mógł wiedzieć o odniesieniu korzyści przez akceptację tego wyjścia.
11. Przepis 73D - gdy w czasie licytacji przeciwnik działa zbyt szybko, właściwym jest powrót do normalnego tempa albo przez opóźnienie własnej zapowiedzi (kładąc kartkę licytacyjną przed sobą, ale nie na tacy) albo opóźniając przesunięcie tacy.
12. Przepis 76 - widzowie. Widzowie nie mogą zajmować miejsc z możliwością oglądania kart z obu stron zasłony††.


  Zdanie nieszczęśliwie sformułowane w Regulaminie Zawodów - zgodnie z przepisem 54B akceptacja pierwszego wyjścia poza kolejnością jest możliwa wyłącznie przez wyłożenie kart rzeczywistego dziadka a druga karta w tej lewie jest zagrywana z zakrytej ręki rozgrywającego. Wyłożenie kart rozgrywającego jako kart dziadka zgodnie z przepisem 54A nie jest akceptacją pierwszego wyjścia odkrytą kartą poza kolejnością. - przyp. autorów wyd. HTML
††  Ten zapis traci rację bytu w świetle nowego przepisu 76B1: widzowi nie wolno oglądać ręki więcej niż jednego gracza - przyp. autorów wyd. HTML




poprzedni  INDEKS do góry   PROCEDURY STOSOWANIA KASET LICYTACYJNYCH  następny

ostatnia modyfikacja: