Polski Związek Brydża Sportowego

PZBS

KRS 0000219753, NIP: 525-16-56-918, Organizacja Pożytku Publicznego

konto PZBS: 07 1240 6175 1111 0000 4577 6692

Te mistrzostwa są naprawdę Otwarte!

Giorgi Zedginidze (z lewej)W programie rozpoczętego 1 maja Poznańskiego Kongresu Brydżowego najważniejsze są Otwarte Mistrzostwa Polski Par. „Otwarte” oznacza, że w rozegranych w Święto Pracy eliminacjach wziąć mógł udział KAŻDY, kto zapłacił wpisowe. No i wygrał je Gruzin, z polskim partnerem. W stawce 95 duetów Piotr Kuc-Dzierżawski (TS Wisła Kraków)i Giorgi Zedginidze (Gruzja, WK 2) uzyskali na dystansie 40 rozdań bardzo dobry wynik – 64,84 proc. Drugie miejsce zajęli Jackowie Leśniczak iZalewski (obaj Connector PAB Poznań) – 62,25, a trzecie Mariusz Kraśnicki (KDK I Kutno – Bridge For Business)iAdam Krysiak (Laser DeLux Łódź) – 58,92.

– Ponad trzydzieści lat temu grałem w juniorskiej reprezentacji Związku Radzieckiego – przybliża swoje brydżowe CV 56-letni Giorgi. – Było nas trzech Rosjan, dwóch Łotyszy oraz ja, i jakichś specjalnych sukcesów nie odnosiliśmy; ot, dziesiąte miejsce w mistrzostwach Europy. Potem miałem ze dwadzieścia lat przerwy od kart, w której bardziej realizowałem się zawodowo: jestem z wykształcenia filologiem angielskim, ale na przykład uczyłem też w Stanach Zjednoczonych historii Europy. W Polsce mieszkam od półtora roku, przyjechaliśmy z moją żoną Ukrainką schronić się przed wojną. Prowadzę mały biznes gastronomiczny w Krakowie, zacząłem tam wpadać na klubowe turnieje. Tak poznałem Piotra, który stwierdził – co mi bardzo pochlebia – że „mam potencjał”.

– Tak – potwierdza Piotr Kuc-Dzierżawski. – Najsilniejszą stroną Giorgiego jest rozgrywka, zwłaszcza na maksy. W licytacji (Strefą) też lubi być agresywny. Gramy razem od kilku miesięcy, dwa razy zajęliśmy drugie miejsce w dużych, prestiżowych polskich turniejach – w Starachowicach i Skawinie. Teraz mamy nadzieję przebić się z półfinałów do decydującej rozgrywki otwartych mistrzostw Polski.

A na razie do półfinałów awansowały pary, które zostały w eliminacjach sklasyfikowane do 48. miejsca. Szanse ma także kolejnych 5 (rezerwowych), jeśli w czwartek nie zgłoszą się jakieś duety zakwalifikowane do półfinałów z rozgrywek w poszczególnych WZBS lub zaproszone centralnie. W pokonanym polu znalazło się kilka uznanych brydżowych firm – m.in.: 55. Małgorzata Turska-Marcinowska / Adam Marcinowski (Strachota AZS Wratislavia) 49,70 proc.; 59. Grzegorz Głasek / Kamil Nowak (SPS Construction Kielce) 48,22; 68. Krzysztof Buras (SPS Construction Kielce) / Tadeusz Laszczak (Warszawa) 46,36; 69. Leszek Majdański / Stanisław Zakrzewski 46,34; 70. Maciej Sobieralski / Marek Szukała (wszyscy Park Tenisowy Poznań) 46,25 proc.

Półfinały zaplanowane są na 2 maja – będzie 50 rozdań i 98 par, z których 28 awansuje do piątkowego finału.

Szczegółowe wyniki i informacje z Wielkiej Poznańskiej Brydżowej Majówkina stronie https://kongrespoznanski.pl.

Tomasz Wolfke