Polski Związek Brydża Sportowego

PZBS

KRS 0000219753, NIP: 525-16-56-918, Organizacja Pożytku Publicznego

konto PZBS: 07 1240 6175 1111 0000 4577 6692

Biblioteka Wojtka Siwca

W 2018 roku PZBS stał się posiadaczem prawdopodobnie największej biblioteki brydżowej w Polsce. Po śmierci Wojciecha Siwca, jego żona Elżbieta Siwiec, przekazała na Złotą gigantyczny księgozbiór - kilka tysięcy woluminów.
Tak o podarunku pisała w 2019 na forum brydżowym Lena Leszczyńska.

"......Po pobieżnym przejrzeniu kilku pudeł, zdaliśmy sobie sprawę, że trafiliśmy do brydżowego sezamu. Redaktor Siwiec gromadził WSZYSTKO, począwszy od białych kruków, jakimi są pięknie wydane i zdobione dzieła o wiście sprzed wieku, poprzez różnojęzyczne książki o technice rozgrywki autorstwa każdego słynnego brydżysty, jaki nam przyjdzie do głowy, na książkowych kalendarzach brydżowych kończąc. Słyszałam, że Pan Wojciech na książki wydawał większość swoich skromnych dochodów, przedkładając pasję nad zdrowie i jedzenie. Wielokrotnie prosił naszych reprezentantów, aby podczas zagranicznych wypraw kupowali w jego imieniu różne publikacje, oszczędzając w ten sposób na kosztach wysyłki. Niektóre pozycje nie były nawet odpakowane, bo w ostatnich latach książek przybywało szybciej niż kolekcjoner był w stanie przeczytać. Wyobraźcie sobie pokój, gdzie wszystkie ściany zastawione są regałami, gdzie stosy książek stoją w słupkach pokrywając prawie całą podłogę, zaś okna nie widać zza kolumn piętrzących się na parapecie. Taki pokój zapamiętał prezes, Witold Stachnik, gdy na zaproszenie Żony Siwca, krótko po jego śmierci, odwiedził Ich małe mieszkanie...."
Obecnie wszystkie książki stoją w specjalnie zaprojektowanej bibliotece w sali konferencyjnej w biurze PZBS. Posegregowanie ich i ułożenie było nie lada wyzwaniem. Do pracy Lena zapędziła wszystkich pracowników biura, a także każdego, kto akurat gościł na Złotej (dziękujemy szczególnie Adrianowi!). Książki zostały już częściowo skatalogowane, ale do pełnej inwentaryzacji jeszcze droga daleka. Na razie o zawartości księgozbioru można dowiedzieć się jedynie czytając tytuły na grzbietach książek lub przepytując Włodka Krysztofczyka. Włodek poświęcił kilka weekendów wprowadzając dane do internetowego katalogu, ale też na bieżąco wybiera ciekawe pozycje i opisuje w Świecie Brydża. Ideą zarówno fundatorki jak i PZBS jest udostępnienie księgozbioru wszystkim brydżystom.

Wczoraj odwiedziła nas Elżbieta Siwiec. Spotkała się z Prezesem Markiem Michałowskim i byłym Prezesem Witoldem Stachnikiem. Chyba była zadowolona z efektu ???? Zresztą popatrzcie sami!