PZBS

KRS 0000219753, NIP: 525-16-56-918, Organizacja Pożytku Publicznego

konto PZBS: 07 1240 6175 1111 0000 4577 6692

Mistrzowski dublet polskiego brydża!

Polskie brydżystki i brydżyści wracają z medalami praktycznie z każdej międzynarodowej imprezy mistrzowskiej rangi. Tym razem, na należącej do Portugalii atlantyckiej wyspie Madera (miejsce urodzenia i dorastania jednego z najlepszych piłkarzy wszech czasów Cristiano Ronaldo), zdobyli dwa złota w 55. Drużynowych Mistrzostwach Europy.

Wśród kobiet (19 teamów) broniące tytułu, zdobytego cztery lata temu w Antwerpii: Cathy Bałdysz i Sophia Bałdysz (prywatnie mama i córka), Danuta Kazmucha i Anna Sarniak oraz „nowe” w drużynieEwa Banaszkiewicz Aleksandra Jarosz (niegrający kapitan – ten sam – Mirosław Cichocki) wygrały z przewagą 11 punktów nad Szwedkami i 32 pkt. nad zawodniczkami z Izraela. Ta obrona tytułu to największy sukces w historii polskiego kobiecego brydża.

Klasę i miano niepokonanych w bieżącym sezonie potwierdzili polscy seniorzy, czyli reprezentacja graczy mających co najmniej 63 lata. Piotr Bizoń, Marek Blat, Apolinary Kowalski, Michał Kwiecień, Jacek Romański i Włodzimierz Starkowski (niegrający kapitan Włodzimierz Wala), od startu do mety byli klasyfikowani (wśród również 19 narodowych teamów) niemal stale na 1. miejscu, w ostatnich rundach systematycznie powiększali przewagę. Mistrzostwo Europy zdobyli, gromadząc 20 punktów więcej niż drudzy na mecie Duńczycy i 30 niż trzeci Szwedzi.

W najbardziej prestiżowej kategorii open startowało 30 teamów. Konrad Araszkiewicz, Wojciech Gaweł, Rafał Jagniewski, Krzysztof Kotorowicz, Piotr Nawrocki Piotr Wiankowski (niegrający kapitan Marek Pietraszek) skończyli na 5. miejscu, ze stratą 60 punktów do zwycięskich Niderlandów. Srebro zdobyła Szwajcaria, w barwach której wystąpili m.in. dwaj byli reprezentanci Polski (mistrzowie świata) Michał Klukowski i Piotr Gawryś. Brąz dla Norwegii, czwarte miejsce zajęły Włochy.

I wreszcie miksty, czyli Katarzyna Dufrat, Natalia Sakowska, Ewa Sobolewska, Krzysztof Buras (grający kapitan), Piotr Butryn i Piotr Lutostański (coach Piotr Jurek), którzy zajęli 6. miejsce. Zwyciężyła Francja, przed Rumunią i Włochami.

Wszystkie cztery polskie teamy znalazły się zatem w czołowych ósemkach mistrzostw Europy, co automatycznie kwalifikuje je do startu w mistrzostwach świata.

Przypominamy, że rozgrywki teamów poprzedziły na Maderze, zakończone przed tygodniem, turnieje par – kobiet (11. Mistrzostwa Europy) seniorów (9. ME). W tym drugim czempionacie reprezentanci Polski zdeklasowali rywali: wygrali Michał Kwiecień i Włodzimierz Starkowski, wicemistrzami kontynentu zostali Piotr Bizoń i Marek Blat, a 5. miejsce zajęła trzecia z polskich kadrowych par – Apolinary Kowalski i Jacek Romański.

Polscy seniorzy, czyli brydżyści urodzeni w 1959 roku lub starsi, mogą zatem wygrać w bieżącym sezonie wszystko, bo przecież zdobyli już złoto w Mistrzostwach Świata Teamów, rozegranych w marcu we włoskim Salssomaggiore. Nasze panie wywalczyły tam brąz. A wielu spośród najlepszych graczy z całego globu będzie można niebawem zobaczyć w akcji na żywo w Polsce – rozgrywane co cztery lata otwarte mistrzostwa świata (World Bridge Series) odbędą się od 19 sierpnia do 3 września we Wrocławiu.