Polski Związek Brydża Sportowego

PZBS

KRS 0000219753, NIP: 525-16-56-918, Organizacja Pożytku Publicznego

konto PZBS: 07 1240 6175 1111 0000 4577 6692

O uśmiech Patryka

To był #turniejINNYniżWSZYSTKIE!

Blisko pół tysiąca w samą niedzielę, 5 marca, z czego wyraźnie ponad dwieście osób w Skawinie. Ponad setka w dwa dni poprzedzające - w turniejach dziecięcych w Skawinie i we Wrocławiu. Do tego internet, w którym podsumujemy wszystko za tydzień, gdy 12 marca zagramy "O Uśmiech Patryka i Zosi 15 i 1/2" w House of Bridge.

To tylko liczby, ale oddające skalę przedsięwzięcia jakim był 15. Charytatywny Turniej Brydża Sportowego "O Uśmiech Patryka i Zosi". Po raz pierwszy - grany nie tylko dla Patryka, ale i dla walczącej z nowotworem 15-letniej Zosi z Legnicy. Po raz pierwszy - grany nie tylko w Skawinie, ale w wielu innych miejscach w Polsce (w dwóch - w Warszawie, ponadto w Poznaniu, Lubaniu, Bydgoszczy i na Wczasach Brydżowych w Stasikówce). Do tego w internecie (Szkoła Brydża Król Kier). I jedno wiemy na pewno - to nie był bój nasz ostatni!

Relacjonując charytatywne rozgrywki przy brydżowym stoliku, to nie wynik sportowy powinien zajmować pierwsze miejsce. Bo faktycznie rywalizacja sportowa jest tu pretekstem do czegoś więcej. A pomoc dla jej potrzebujących wcale nie kończy się na wyniku finansowym obliczonym w złotówkach. Pomoc niesiona przez sportowców nabiera znacznie większego znaczenia - daje siłę i motywację do tego, by walczyć i się nie poddawać. Pokazuje, że w swoich codziennych zmaganiach z losem, który nie obszedł się z nami łaskawie - nie jesteśmy sami. I mam nadzieję, że to właśnie poczują Zosia i jej Mama, Patryk i Jego Rodzice, gdy zobaczą listy startowe, gdy policzą ile osób w kraju zagrało dla nich w karty, spędzając przy zielonych stolikach niemal całą niedzielę.

108 par w skawińskim turnieju to rekord absolutny. Poprzedni, ustanowiony przed rokiem, wynosił "ledwie" 75. Teraz, prócz 108 z niedzieli, zagrały jeszcze początkujące dzieci ze szkół skawińskich, w których pozwala się grać w brydża i tę grę wspiera - Katolickiej Szkoły Podstawowej, SP 4 i SP 6. Razem to blisko ćwierć tysiąca ludzi. W Skawinie! Doszło do tego, że musieliśmy ów turniej dziecięcy rozgrywać dzień przed głównymi zawodami. Żeby się zmieścić. Doszło do tego, że musieliśmy turniej amatorów przenieść do Basenu Camena. Żeby się zmieścić na Gubałówce, gdzie zawsze gramy. Za rok na pewno zagramy w Hali Widowiskowo-Sportowej. Bo chcemy się cieszyć z gry w jednym miejscu, w jednym czasie.

Czy muszę dodawać, że znowu całkowity dochód z turnieju przekazaliśmy dla naszych młodych, dzielnych Beneficjentów? Zwycięzcy nawet nie zaglądnęli do kopert z symbolicznymi nagrodami finansowymi, przekazując je na ręce Taty Patryka, grającego z nami, jak co roku. A z Warszawy, Poznania, Wrocławia, Bydgoszczy, Lubania i Stasikówki płynęły meldunki "grało x par, zebraliśmy x zł". I zdjęcia. I komentarze, że "fajnie z Wami grać, uśmiechy nam towarzyszą cały dzień". I deklaracje, że za rok gramy razem. Warto tak grać!

Główny turniej w Skawinie wygrali Mateusz Dominik i Piotr Szewczyk. W turnieju amatorskim triumfowali zawodnicy którzy pierwszy kontakt z brydżem sportowym mieli... w styczniu tego roku - Wojtek Wadowski i Bartek Kowalski. W turnieju dzieci - po zwycięstwo pomknęli 7-latkowie: Kuba Frańczak i Tymon Kuflowski. Tak, zbieżność nazwisk nie jest przypadkowa.

To wszystko sprawia, że czuję się dumny z tego co wspólnie z Małopolskim Związkiem Brydża Sportowego i Centrum Kultury i Sportu w Skawinie, przy nieustannym wsparciu Gminy Skawina - robię od 15 lat.

Tak, można wciąż dołożyć swoją cegiełkę do pomocy na rzecz Zosi i Patryka. Nasza zrzutka wciąż jest niezawodnym wpłatomatem. A mogę zaręczyć, że nasze wpłaty czynią cuda i Dzieciaki, którym pomagamy, tę pomoc obracają w swoje zdrowie. Dołożenie się tutaj to "pewniak", zwycięski los w loterii życia.

Wspierajcie z nami: https://zrzutka.pl/o-usmiech-patryka-i-zosi

Serdecznie za wszystko dziękuję,

Marcin Kuflowski

PS. Odrębne imienne podziękowania chciałbym złożyć na ręce tych, którzy podjęli się inicjatywy realizacji turnieju w swoich lokalizacjach: Łukasz Witkowski i Igor Łosiewicz (Wawa Brydż), Małgosia Maruszkin, Maciek Czajkowski, Andrzej Reda (Mazowiecki i Warszawski ZBS), Krzysiek Ziewacz (Wczasy Brydżowe - Stasikówka), Marcin Bonawenturczak (Poznański Klub Brydżowy), Michał Dolny (Klub Dol-by w Bydgoszczy), Edward Szafraniec, Roland Lippik, Mirosława Stachura, Patryk Patreuha (turnieje w Lubaniu i młodzieżowy we Wrocławiu), Przemek Kurzak i Marcin Osmański (Król Kier - Szkoła Brydża), Piotr Kuc-Dzierżawski (House of Bridge), Michał Zimniewicz (BridgeSpider), Paweł Jassem (Nauka Brydża).

Wreszcie - moja skawińsko-krakowska ekipa, ze Zbyszkiem Saganem, Mikołajem Boguckim, Tomkiem Kutkiem i Maćkiem Wieczorkiem na czele. Instytucjonalnie zaś - Centrum Kultury i Sportu w Skawinie i Gmina Skawina.