Protokół ze spotkania Komisji Młodzieżowej
z dnia 29 kwietnia 2025r.
Data: 29 kwietnia 2025
Forma: online
Platforma: google meets
Uczestnicy: Igor Reguła, Maria Turant, Maciej Turant, Bogumił Kupczyk, Elżbieta Kupczyk (gość), Mirosława Stachura, Maksymilian Szczurowski
Porządek spotkania:
- Relacja z 4. Mistrzostw Polski Dzieci
- Podjęcie decyzji o lakalizacji eliminacyjnego turnieju ostatniej szansy – repasaże do OOM
- Bieżące sprawy związane ze sportem młodzieżowym
- Sprawy różne
Ad. 1.
Uczestnicy Mistrzostw Polski Dzieci pozytywnie podsumowali przeprowadzone zawody. Dużą radość sprawiła frekwencja – na tyle wysoka, że część uczestników była zakwaterowana poza Hotelem Litwiński.
Ad. 2.
W toku dyskusji pojawiały się wątpliwości co do potrzeby rozgrywania repasaży – zdania były podzielone. Dyskutowano nad możliwym do zastosowaniu w przyszłości rozwiązaniu – nie wypracowano rozwiązania. W kontekście lokalizacji turnieju rozważano dwie lokalizacje – Warszawę i Wrocław. W dyskusji wskazano na walory lokalizacyjne stolicy, która jest najlepiej skomunikowanym miastem. Z drugiej strony członkowie Komisji przyznali, że kierując się wyłącznie tym kryterium nie byłoby możliwości rozgrywania zawodów młodzieżowych w Szczyrku, Tęgoborzu, Sypniewie, czy Wądzyniu, co potrafi podnieść atrakcyjność uczestnictwa w zawodach. Przewodniczący przedstawił argumenty podnoszone przez sprawdzonego i doświadczonego organizatora z Dolnego Śląska – w szczególności lokalizację ostatnich repasaży w Warszawie, Mistrzostw Polski Juniorów 2024 w Warszawie, Mistrzostw Polski Juniorów 2025 w Warszawie. Należy podnieść, że Prezes DZBS Stanisław Gołębiowski był sceptycznie nastawiony do pomysłu rozgrywania repasaży, a mimo to zgłosił gotowość do zorganizowania turnieju. W związku z tym przewodniczący zarekomendował Wrocław jako miejsce tegorocznych repasaży do OOM. Członkowie Komisji Młodzieżowej przychylili się do tej propozycji jednogłośnie, bez protestu.
Ad. 3.
Wśród spraw bieżących członkowie Komisji podnieśli dwie sprawy o dużym stopniu istotności:
- Usprawnienie komunikacji ze środowiskiem młodzieżowym – zobowiązano przewodniczącego do sprawdzenia możliwości bezpośredniego administrowania zakładki młodzieżowej na stronie Związku w celu szybkiego przekazywania informacji
- Członkowie Komisji wyrażają obawy związane z zapisami w niektórych regulaminach zawodów młodzieżowych związanymi z dolnym limitem liczby zdobytych PKLi – według Komisji nie daje to gwarancji umiejętności obsługi pierniczków, gry na zasłonach itp. (co było jednym z powodów wprowadzenia takich zapisów); ponadto wprowadzanie PKLi do systemu związane jest z opóźnieniami, co grozi nierównością szans na udział; Komisja nie widzi korzyści popularyzacyjnych takiego ograniczenia, a popularyzacja jawi się jako główny cel działalności w sporcie młodzieżowym. Reasumując, Komisja Młodzieżowa rekomenduje organom związanym z ustaleniem i akceptacją ostatecznego kształtu regulaminów usunięcie zapisów o dolnym limicie PKLi.
Ad. 4.
Wśród spraw różnych jedna wzbudziła szczególne zainteresowanie. Obserwacja rozgrywek kadrowych ujawniła sytuację, że doświadczona para młodzików na arenie krajowej i międzynarodowej popartej sukcesami medalowymi zajmuje wysokie miejsca w rozgrywkach kadrowych, finał kadry U26 wygrywa, a nie ma szans na najwyższy zaszczyt dla zawodnika – założenie koszulki reprezentacyjnej i reprezentowanie Polski na zawodach międzynarodowych z zawodami o randze mistrzowskiej włącznie.
Termin kolejnego spotkania zostanie podany po repasażach we Wrocławiu.
Protokół sporządził Igor Reguła.