Polski Związek Brydża Sportowego

PZBS

KRS 0000219753, NIP: 525-16-56-918, Organizacja Pożytku Publicznego

konto PZBS: 07 1240 6175 1111 0000 4577 6692

Brydż60+

Brydż dla seniorów

Program Brydż60+ to oferta spędzenia czasu kierowana dla seniorów (60 w nazwie jest umowne, o wiek nikt nie pyta :-) ). Kluby dla seniorów, to przede wszystkim spotkania towarzyskie i trening umysłu przy brydżowym stoliku, ale także nauka brydża i wspaniały pomysł na zagospodarowanie wolnego czasu. W programie uczestniczy ponad 300 ośrodków w całej Polsce

Dlaczego brydż?

Brydż sportowy dla seniorów może spełniać ważną funkcję profilaktyki starzenia się i chorób związanych z okresem późnej dorosłości (wiekiem senioralnym), w tym choroby Alzheimera. Wiele źródeł literaturowych wskazuje na wysoką profilaktyczną efektywność programów aktywizujących seniorów. 
 
Starzenie jest procesem biologicznym, dlatego powinno się raczej mówić o biostarzeniu się, natomiast zakres tych zmian jest zawsze pewną wypadkową działania czynników biologicznych, psychologicznych i społeczno – kulturowych. Oznacza to, że aktywność fizyczna i umysłowa mogą spowalniać proces biostarzenia się. 
 
Nie wchodząc w szczegóły można wskazać cztery niezbędne warunki efektywności programów profilaktyki procesu starzenia się:
 1. wyzwania
 2. kooperacja
 3. osobiste cele
 4. zabawa.
 
W opinii ekspertów program Bridge 60+ w pełni spełnia wszystkie cztery niezbędne warunki programów profilaktyki starzenia się. Uczestniczący w programie Bridge 60+ seniorzy będą podejmować zadania kierując się własnymi chęciami i zainteresowaniami (warunek 3). W miarę uczestniczenia w programie będą pojawiać się coraz trudniejsze wyzwania (warunek 1). Zmaganie się z coraz trudniejszymi wyzwaniami i wzrost umiejętności brydżowych będzie źródłem bogatych, wartościowych, przyjemnych przeżyć emocjonalnych (warunek 4). Wyzwania podejmowane będą w kooperacji z partnerem (partnerami) brydżowym, udział w turniejach umożliwi nawiązywanie dodatkowych relacji, które z pewnością przeniosą się na inne pola życiowe (warunek 2).
Więcej na temat tego co mówią eksperci przeczytasz na stronie bridge60plus.eu .
 

Co oferujemy?

Dla debiutantów znajdziemy miejsce gdzie doświadczony instruktor nauczy Cię grać i czerpać z gry przyjemność , spotykać nowych ciekawych ludzi ,z którymi będziesz mógł także realizować twoje inne pasje.
 
Dla grających dotąd w zaciszu domowym mamy ofertę doskonalenia umiejętności a także porównania się z setkami innych w całym kraju , którzy rozegrają takie same rozdania jak Wy a wynik nie będzie zależał od „przydziału” karty. To będzie fascynująca przygoda.
 
Dla zaawansowanych poza treningiem i grą z innymi na podobnym poziomie mamy także ofertę :….zostań instruktorem dla debiutantów.
 
Chętnym do przystąpienia do programu poza dostarczeniem sprzętu do gry w brydża porównawczego zaproponujemy i dostarczymy literaturę od podstawowej do zaawansowanej. Oferujemy także wsparcie w zakresie przygotowywania i pozyskiwania instruktorów.

Kontakt czyli jak zacząć?

Twoje drugie życie, pełne wyzwań i nowych znajomych jest w Twoich rękach!
 
Dla wszystkich:
 • Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
  kontakt mailowy w przypadku jakichkolwiek pytań
 • tel. +48 790 622 200 
  bezpośredni kontakt telefoniczny do Marka Małysy - pomysłodawcy i kierownika projektu
 
Dla seniorów szukających aktywności:
 
Dla chętnych do założenia nowego ośrodka:
 • http://bridge60plus.eu/zglos-sie/
  Formularz zgłoszeniowy dla nowych ośrodków w ramach programu (uniwersytety trzeciego wieku, domy kultury czy cotygodniowe spotkania w kawiarni)