Polski Związek Brydża Sportowego

PZBS

KRS 0000219753, NIP: 525-16-56-918, Organizacja Pożytku Publicznego

konto PZBS: 07 1240 6175 1111 0000 4577 6692

Umówili się w Poznaniu

W środę 15 maja przed południem, podczas poznańskiego kongresu Impact24 – jednego z najważniejszych wydarzeń społeczno-gospodarczych w Europie Środkowo-Wschodniej, została podpisana umowa między Grupą Międzynarodowych Targów Poznańskich a Polskim Związkiem Brydża Sportowego. Porozumienie dotyczy oczywiście przyszłorocznych mistrzostw Europy, które odbędą się w dniach 21 czerwca – 5 lipca na terenie MTP w gmachu Poznań Congress Center (PCC). Ze strony Grupy MTP umowę podpisali prezes Zarządu Tomasz Kobierski i wiceprezes Elżbieta Roeske, a PZBS reprezentowali prezes Zarządu Marek Michałowski i wiceprezes Igor Chalupec, który jest również członkiem władz europejskiej (EBL), a także światowej (WBF) federacji brydża sportowego. Po południu podpisana została również umowa o wsparciu mistrzostw przez władze Poznania, w których imieniu wystąpił pierwszy zastępca prezydenta miasta Jędrzej Solarski. W obu spotkaniach uczestniczył szef Komitetu Organizacyjnego ME Piotr Cieśliński (prezes Poznańskiego Klubu Brydżowego).

Organizatorzy spodziewają się, że w mistrzostwach weźmie udział 2 tysiące uczestników, w tym także zawodnicy spoza Europy, gdyż impreza ma charakter otwarty (formuła Open). Oznacza to, że nawet w turniejach z głównego cyklu może wziąć udział KAŻDY, kto opłaci wpisowe (dla Polaków władze PZBS wynegocjowały z EBL jego obniżenie o 30 procent). Zaplanowane są także oddzielne rozgrywki zawodników dopiero rozpoczynających przygodę z brydżem. W trakcie mistrzostw prezentowane będą również bogate zbiory kart do gry z kolekcji Grzegorza Samola – ekspozycję tę zobaczymy w salach, w których odbywać się będą turnieje amatorskie; będzie dostępna dla wszystkich zwiedzających. Powstająca właśnie oprawa graficzna imprezy nawiązuje do barw i architektury Poznania, a hasłem przewodnim jest „Bridge to Poznań”.

Warto przypomnieć, że niedawno Polskę odwiedził Eric Laurant, prezes EBL, który gościł (także grając!) na Poznańskim Kongresie Brydżowym, organizowanym również w PCC. Przy tej okazji Holender powiedział: Jestem niezwykle pozytywnie zaskoczony, w porównaniu do 2011 roku [wtedy również w Poznaniu odbyły się ME] centrum miasta wygląda na kompletnie zmodernizowane, a miejsce rozgrywek jest ultra nowoczesne. W Poznaniu macie też profesjonalny zespół, który gwarantuje perfekcyjne przeprowadzenie zawodów.

Program Otwartych Mistrzostw Europy 2025 w Brydżu Sportowym w Poznaniu

21–28 czerwca: teamy i pary mikstowe oraz seniorskie

29 czerwca – 5 lipca: teamy i pary kobiece oraz open

Po podpisaniu umowy w ratuszu – od lewej wiceprezes PZBS Igor Chalupec, pierwszy zastępca prezydenta Poznania Jędrzej Solarski, prezes Zarządu PZBS Marek Michałowski i szef Komitetu Organizacyjnego ME Piotr Cieśliński.