Polski Związek Brydża Sportowego

PZBS

KRS 0000219753, NIP: 525-16-56-918,

konto PZBS: 07 1240 6175 1111 0000 4577 6692

Regulamin Mistrzostw Polski Młodzieży Szkolnej

 REGULAMIN

MISTRZOSTW POLSKI MŁODZIEŻY SZKOLNEJ W BRYDŻU SPORTOWYM

Polski Związek Brydża Sportowego zleca organizację zawodów wybranym podmiotom.

1. Cel Mistrzostw

1.1 Popularyzacja brydża sportowego w środowisku młodzieży szkolnej, która dzięki swoim zainteresowaniom rozwija pozytywne cech osobowościowe;

1.2 Integracja środowiska młodzieży o zainteresowaniach brydżowych

1.3 Rozwijanie rywalizacji sportowej dzieci i młodzieży w kategoriach wiekowych: młodzika, juniora młodszego, juniora;

1.4 Wyłonienie Mistrzów i Wicemistrzów Polski Młodzieży Szkolnej oraz najlepszych województw, klubów i szkół.

2. Uczestnicy

2.1. W MPMS mogą startować uczniowie i uczennice szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych, również tegoroczni maturzyści, a także młodzież szkolna z innych krajów za zgodą organizatora.

2.2. Wszyscy uczestnicy mają obowiązek posiadać dokument potwierdzający naukę w szkole dziennej.

2.3. Zobowiązuje się uczestników do przestrzegania zakazu spożywania alkoholu pod każdą postacią oraz palenia tytoniu (w tym używania e-papierosów) w miejscu i otoczeniu rozgrywek. Wszelkie uchybienia w tym wymiarze skutkować mogą surowymi karami, włącznie z natychmiastowym usunięciem z Mistrzostw oraz skierowaniem wniosku do Wydziału Dyscypliny PZBS.

2.4. Wszystkie ekipy muszą mieć na czas przejazdu i trwania zawodów prawnego opiekuna (ukończone 21 lat). Opiekunowie jak i inne osoby towarzyszące muszą najpóźniej w dniu przyjazdu okazać aktualne zaświadczenie o niekaralności oraz wyciąg z rejestru sprawców na tle seksualnym.

2.5. Poprzez uczestnictwo w zawodach zawodnicy wyrażają zgodę na nieodpłatne wykorzystywanie wizerunku przez organizatorów do celów szeroko rozumianej promocji brydża sportowego.

2.6. Organizator nie ponosi odpowiedzialności za rzeczy zaginione oraz nie ubezpiecza uczestników
 i osób towarzyszących od następstw nieszczęśliwych wypadków i innych zdarzeń losowych.

2.7. Zawody zostaną rozegrane w 3 kategoriach wiekowych:
- szkół podstawowych klasy I-IV,
- szkół podstawowych klasy V-VIII
- szkół ponadpodstawowych.
Uczniowie klas I-IV szkół podstawowych mają prawo wyboru startu w poszczególnych konkurencjach zarówno w kategorii I-IV jak i V-VIII.
Uczniowie szkół podstawowych nie mają prawa startu w turniejach kategorii szkół ponadpodstawowych.

2.8. W momencie rozpoczęcia turnieju rozgrywanego w ramach MPMS zawodnik ma obowiązek posiadać potwierdzenie opłacenia składki członkowskiej PZBS na bieżący rok.

 

3. System rozgrywek

Zawody zostaną rozegrane w czterech konkurencjach we wszystkich kategoriach:

• Turniej par open (na punkty meczowe, sposób liczenia Cavendish uśredniony) – 28 rozdań eliminacyjnych (2*14) oraz 26 rozdań finałowych (13*2) dla najlepszych 14 par. C/O w finale wynosi ½ wyniku z eliminacji. W przypadku miejsc dzielonych na pozycjach medalowych lub awansowych o wyższym miejscu decydują:
w finale - wynik finału bez c/o,
mniejsza suma kar w danym etapie, lub jeśli to kryterium nie różnicuje miejsc - w całym turnieju,
w eliminacjach wyższa suma wyników przeciwników
losowanie.
W pozostałych przypadkach miejsca pozostają dzielone, a przypadające punkty długofalowe i klasyfikacyjne dzieli się zaokrąglając ułamki w górę do pełnych wartości.

• Turniej teamów –   6 rund eliminacyjnych po 6 rozdań na dochodzenie wg wyników bez powtórzeń. Po zakończeniu eliminacji odbędą się półfinały (10 rozdań) i finał oraz mecz o 3. miejsce (10 rozdań).

W turnieju teamów mogą uczestniczyć zespoły złożone z 4 zawodników. Drużyny 5 lub 6 osobowe wyłącznie w sytuacji, gdy co najmniej czterech zawodników posiada WK 0,0. W przypadku miejsc dzielonych po eliminacjach liczy się wyższe miejsce w kolejno poprzednich rundach.

W półfinałach drużyny grają zgodnie ze schematem: 1-4 i 2-3. Wygrani w półfinałach grają w finale, przegrani grają mecz o 3 miejsce. W razie remisu o wyższym miejscu decyduje wyższe miejsce po eliminacjach. W meczach fazy pucharowej ustala się c/o w IMP dla drużyn wyżej klasyfikowanych po eliminacjach na 1/4 różnicy VP.  

• Turniej par chłopców i dziewcząt (na zapis maksymalny) – 42 rozdania (3*14) – w przypadku małej liczby par w którejś kategorii pary będą grały w turnieju wspólnym.

• Turniej par mikstowych (na zapis maksymalny) – 28 rozdań (2*14)

4. Współzawodnictwo

W MPMS będzie prowadzona klasyfikacja województw, klubów i szkół na następujących zasadach:

4.1. Podstawą naliczania punktów w klasyfikacjach województw, klubów i szkół (z podziałem na podstawowe i ponadpodstawowe) jest suma punktów zdobytych przez wszystkie zawodniczki i zawodników we wszystkich konkurencjach Mistrzostw;

4.2. W przypadku równej liczby punktów uzyskanych przez dwa lub więcej województw, klubów lub szkół, o kolejności decyduje wyższa lokata najlepszej pary w Turnieju par open, grającej w pełnym składzie wojewódzkim, klubowym lub szkolnym.

4.3 Punkty w poszczególnych konkurencjach wyliczane będą według następującego wzoru: w turniejach par – liczba startujących x3 z obniżką o 4 do połowy startujących par włącznie i dalej z obniżką o 2; w turnieju teamów – liczba startujących x6 z obniżką o 8 do połowy startujących teamów włącznie i dalej z obniżką o 4.

4.4 Premie za czołowe miejsca we wszystkich konkurencjach: 10-8-6-5-4-3-2-1

5. Sędziowanie

5.1. W MPMS mają zastosowanie właściwe przepisy PZBS.

5.2. W MPMS decyzje sędziego głównego są ostateczne.

6. Nagrody

6.1. Zawodnicy klasyfikowani w poszczególnych konkurencjach na miejscach 1-3 otrzymają medale.

6.2 Szkoły podstawowe i szkoły ponadpodstawowe, które w klasyfikacji szkół zajęły miejsca I-VIII otrzymują puchary.

6.3 Kluby, które zdobędą trzy pierwsze miejsca – otrzymają puchary. (Nie ma podziału na kategorie szkół podstawowych i ponadpodstawowych)

7. Postanowienia końcowe.

7.1 Organizator zastrzega sobie prawo do zmiany systemu rozgrywek oraz zmian w regulaminie
w zależności od liczby zgłoszeń.