Polski Związek Brydża Sportowego

PZBS

KRS 0000219753, NIP: 525-16-56-918, Organizacja Pożytku Publicznego

konto PZBS: 07 1240 6175 1111 0000 4577 6692

Kadra Open - komunikat

Uwaga: poniższy tekst nie jest Regulaminem. Prace nad Regulaminem trwają, a ostateczny kształt zostanie opublikowany po zatwierdzeniu planu budżetowego na rozgrywki kadrowe w konkurencji open. Tekst ten należy traktować jako informacyjny, po więcej szczegółów i regulacji zapraszamy do Regulaminu po jego opublikowaniu.

Podstawowym celem rozgrywek kadrowych jest wyłonienie możliwie najmocniejszej reprezentacji Polski, a co za tym idzie zmaksymalizowanie szans na zdobycie medalu na danej imprezie mistrzowskiej bądź uzyskanie kwalifikacji na imprezę mistrzowską. Pozostałymi celami rozgrywek kadrowych są m.in.:
- stworzenie szerokiej reprezentacji
- aktywizacja szerokiego zaplecza i wyłapywanie nowych talentów
- umożliwienie czołówce krajowej pokazania się w prestiżowych imprezach za granicą
- premiowanie stałych, chcących wspólnie pracować i rozwijać się par
- odbudowanie zaufania społeczności brydżowej do rozgrywek kadrowych
- zmotywowanie czołówki krajowej do rozwoju brydżowego

Głównym założeniem proponowanego systemu rozgrywek jest stworzenie dwóch grup, zwanych dalej Kadrą A i Kadrą B. Pary wchodzące w ich skład będą uczestniczyć w treningach, szkoleniach, sparingach, etc. Będą również wysyłane przez selekcjonera na imprezy krajowe oraz zagraniczne, gdzie będą mogły pokazać się, zdobyć doświadczenie i podnosić swoje umiejętności, a co za tym idzie współtworzyć szerokie zaplecze reprezentacji Polski.

Zanim możliwe będzie uruchomienie cyklicznego charakteru rozgrywek, konieczne jest przeprowadzenie jednych rozgrywek (w 2022 r.) mających charakter przejściowy, pozwalających wyłonić Kadry A i B. Planowane jest zakończenie pierwszej edycji rozgrywek przed Mistrzostwami Europy oraz Mistrzostwami Świata Rosenblum Cup, co pozwoli selekcjonerowi na wyłonienie reprezentacji na te imprezy. Z uwagi na krótki okres, jaki do nich pozostał, konieczne jest przeprowadzenie pierwszych rozgrywek kadrowych w ograniczonej formie.

Podstawowe założenia rozgrywek kadrowych

 • ograniczenie kadry do rozgrywek parowych
 • powołanie selekcjonera/kapitana w jednym (zwanego dalej Selekcjonerem), który uzyska kluczowy wpływ na kształt reprezentacji, przedstawiając sprawozdania ze swojej pracy Opiekunowi kadry open i Zarządowi; Selekcjoner będzie miał również prawo powołania coacha (w zależności od budżetu)

System rozgrywek podzielony jest na trzy poziomy: Kadra A (8 par), Kadra B (12 par) oraz Eliminacje kadrowe (pozostałe pary). Kadra A i B rozgrywają równolegle kryteria kadrowe zorganizowane przez Selekcjonera. Na podstawie wyników kryteriów kadrowych w jednym standardowym cyklu pary wymieniają się między Kadrami A i B oraz spadają z B.

Reprezentacja Polski na najważniejsze zawody będzie wybierana przez Selekcjonera wyłącznie spośród par Kadry A, uwzględniając zarówno wyniki kryteriów kadrowych, jak i inne osiągnięcia par w danym cyklu. Intencją autorów Regulaminu jest to, żeby pozostałe pary Kadry A oraz w drugiej kolejności Kadry B, także były powoływane do reprezentowania Polski na imprezach o niższej randze w celu nabycia doświadczenia na arenie międzynarodowej.

Eliminacje kadrowe będą wyłącznie parowe i pozwolą wyłonić pary awansujące do Kadry B. O kształcie kryteriów Kadr A i B (na przykład parowe, supermecze, sparingi z innymi reprezentacjami, itp.) będzie decydował Selekcjoner.

Wszystkie dopuszczenia polegają na tym, że zgłoszone pary ustawione są w kolejności według sumy punktów rankingowych według notowania na dzień zgłoszenia i do kolejnych etapów dopuszczona jest określona liczba par kolejno według tej listy.

W roku przejściowym 2022 rozgrywki będą rozgrywane według następującego schematu:

Kadra A

 • W Kadrze A grę rozpoczyna 6 par powołanych przez Selekcjonera
 • Wyjątkowo w tym roku Kadra A czeka na zakończenie kryterium Kadry B, z której awansują 2 pary. Oznacza to, że można zagrać w Kadrze A (i potencjalnie zostać powołanym do Reprezentacji) w jednym roku, startując od Eliminacji kadrowych
 • Kadra A rozgrywa co najmniej jedno kryterium
 • Z Kadry A w tym roku nikt nie spada
 • Reprezentację powołuje Zarząd na wniosek Selekcjonera. Selekcjoner kieruje się wynikami kryterium oraz innymi osiągnięciami par. Swoją decyzję musi uzasadnić przed Zarządem

Kadra B

 • Do Kadry B dopuszczone są najlepsze 4 pary według rankingu oraz 8 par awansujących z Eliminacji kadrowych
 • 4 pary Kadry B uczestniczą w rozgrywkach ostatniego etapu Eliminacji kadrowych (KM2); ten etap liczy się im oraz parom awansującym jako pierwsze kryterium Kadry B.
 • Kadra B rozgrywa jeszcze jedno kryterium
 • Na podstawie wyników obu kryteriów (decyduje suma PDF) 2 pary awansują do Kadry A, a 2 pary spadają

Eliminacje kadrowe

Eliminacje kadrowe rozegraną zostaną w trzech lub czterech etapach. Cztery etapy odbędą się tylko, jeśli suma wszystkich zgłoszonych par (licząc także pary powołane do Kadry A) będzie równa lub większa od 100.

Kadra Krajowa I (KK I) (opcjonalnie):

uczestniczą wszystkie pary za wyjątkiem dopuszczonych do kolejnych etapów. Rozgrywana jest w co najmniej dwóch grupach, o przydziale par do grup decyduje w pierwszej kolejności bliskość geograficzna, w drugiej kolejności ranking (tak, żeby przy braku silnych wskazówek geograficznych dążyć w kierunku bardziej zrównoważonych grup). Z Kadry Krajowej I awansuje nie więcej niż 40 par oraz nie więcej niż 50% grających par.

Kadra Krajowa II (KK II):

uczestniczą nie więcej niż 72 pary, w od jednej do trzech grup (w zależności od liczby zgłoszonych par). Jeśli będzie rozgrywana KK I, dopuszczone będą 32 pary pozostałe po dopuszczeniach do wyższych etapów par wg rankingu. 20 par awansuje do KM I.

Kadra Mistrzowska I (KM I):

uczestniczą 32 pary, 20 awansujących i 12 dopuszczonych wg rankingu, rozgrywana w dwóch grupach po 16 par, każdy z każdym po 10 rozdań (piątek - niedziela). Awansuje 10 par (2 z każdej grupy oraz kolejne 6 z klasyfikacji generalnej). Podział na grupy ustala Selekcjoner.

Kadra Mistrzowska II (KM II):

uczestniczy 16 par (10 awansujących i 6 dopuszczonych wg rankingu). Dodatkowo w tym kryterium uczestniczą 4 pary Kadry B. Rozgrywanych jest 19 rund każdy z każdym po 8 rozdań (piątek - niedziela). Awansuje 8 par z najwyższych miejsc (nie licząc par Kadry B). Wszystkim parom Kadry B (awansującym oraz czterem dopuszczonym) ten etap liczy się jako pierwsze kryterium Kadry B.

Schemat 1 “Rok 2022”  zilustrowany jest na grafice poniżej.

Terminy rozgrywek 2022

 1. KK I - 14-16 stycznia
 2. KK II 28-30 stycznia
 3. KM I 4-6 lutego
 4. KM II 8-10 kwietnia
 5. Kadra B - 29 kwietnia  - 1 maja
 6. Kadra A 13-15 maja

Uwaga: jeśli KK I się nie odbędzie, wszystkie terminy Rozgrywek Eliminacyjnych odbęda się odpowiednio wcześniej. Kryteria Kadry B oraz A mogą odbyć się wtedy także wcześniej (zdecyduje Selekcjoner w porozumieniu z zainteresowanymi parami).

Kolejne lata

Rozgrywki prowadzone są analogicznie (zgodnie ze Schematem 2 “Rok docelowy”), z następującymi różnicami:

Nie ma powołań i dopuszczeń do Kadry A i B - te grupy startują w takim składzie, w jakim zakończyły poprzedni okres kadrowy (uwzględniając awans i spadek). Regulamin precyzyjnie określi, co się dzieje w przypadku gdy pary A i B zrezygnują z gry lub zmienią składy.

Kadra A i B rozgrywa więcej kryteriów (optymalnie trzy). Kryteria Kadry A i B rozgrywane są równolegle, spadek i awans między tymi grupami następuje po zakończeniu okresu kadrowego. Oznacza to, że para startująca od Eliminacji kadrowych może awansować do Kadry A, ale kryteria Kadry A będzie rozgrywać w kolejnym okresie kadrowym.

Termin zgłoszeń

Zgłoszenia do rozgrywek kadrowych należy przesłać na adres Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.  do 31.12.2021 r.

Poprawiony (środa, 15 grudnia 2021 16:49)