Polski Związek Brydża Sportowego

PZBS

KRS 0000219753, NIP: 525-16-56-918,

konto PZBS: 07 1240 6175 1111 0000 4577 6692

Tytuły co 40 lat

Rozgrywane podczas 64. Brydżowego Kongresu Poznańskiego trzydniowe zmagania w Otwartych Mistrzostwach Polski Par zwieńczyły Finały. Była już „pełna gala banderowa”, czyli: zasłony,licytacja z użyciem tabletów, transmisja na BBO… 28 par, w sobotę od rana do wieczora, rozegrało systemem „każda z każdą” po 2 rozdania (łącznie było ich 54).

Tytuł wywalczyli rankingowi faworyci, czyli para o najwyższym (45, na maksymalnie możliwe 48) łącznym współczynniku klasyfikacyjnym: Krzysztof Martens (WK 24, Gonzo Concert Sanok,) i Dominik Filipowicz (WK 21, CNC Jurczak KS AZS Wratislavia IV). Pierwszy z nich po raz pierwszy został mistrzem Polski w tej formule… 40 lat temu, w wieku 33 lat (nawiasem pisząc: niespełna rok po tym, jak wywalczył tytuł mistrza olimpijskiego). Jak widać – brydż to bodaj jedyny sport, w którym wygrywać można właściwie przez całe życie. Sto lat, Panie Krzysztofie!

Wicemistrzami Polski Par Open zostali też wymieniani w gronie kandydatów do medali Mariusz Bartkowski (WK 18) i Tomasz Modrzejewski (WK 15, obaj Piast MOSiR Sieradz). Natomiast brązowi medaliści to już spora niespodzianka – Marcin (WK 15) i Jan (WK 5) Pędzińscy (obaj Inoxbolt PAB Poznań), czyli ojciec i syn. Akcentów rodzinnych było zresztą w tych Finałach wyjątkowo dużo. Matka z synem – Cathy (WK 21, Fundacja Eskom) i Samuel (WK 7, Promost I AZS Wratislavia XXI) Bałdyszowie zajęli 16. miejsce. Małżeństwo Małgorzata Turska-Marcinowska i Adam Marcinowski (oboje WK 9, oboje Strachota AZS Wratislavia) skończyli na 28. pozycji, a ich syn Piotr Marcinowski (WK Odmet Fundacja Bridge24.pl) i Grzegorz Głasek (SPS Construction Kielce) wywalczyli 19. lokatę.

Tytułów, zdobytych w Poznaniu w tym samym miejscu dokładnie przed rokiem i dwoma laty, nie broniło „najlepsze na świecie brydżowe małżeństwo”, czyli uznawana przez wielu ekspertów za nr 1 wśród Polek Justyna Żmuda i rankingowy nr 2 WBF Michał Klukowski. Zabrakło też wszystkich sześciu naszych mistrzów olimpijskich z Buenos Aires 2024. Generalnie obsada turnieju była wyraźnie słabsza niż poprzednio – wśród grających w Finałach par tym razem znalazło się tylko 7 uczestników (w ub. roku – aż 19) z najwyższym (24) lub drugim od góry (21) współczynnikiem klasyfikacyjnym (WK), będącym najbardziej obiektywnym wskaźnikiem siły gry.

Za to ci, którzy do Finałów OMPP się nie zakwalifikowali, a także spora grupa miejscowych i przyjezdnych brydżystów (w sumie 140 par, 15 więcej niż przed rokiem) uczcili Święto Flagi oraz 224. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja startem w tradycyjnym kongresowym Turnieju Biało-Czerwonym. Jego formuła (kończące rywalizację Finały A, B i C) sprawiała, że do ostatniego z aż 50 rozdań co najmniej połowa uczestników grała „o coś”. Wygrała para Adamów: Błachnio i Wujków (obaj LKS Kasztelan Konkret Chełmno) przed Mirosławem Zielińskim i Andrzej Piecuchem (Singleton Katowice), a na trzecim miejscu finiszowali Jerzy Kożyczkowski (City Park Bridge Club FT Poznań) i gość z Niemiec Lucian Comanescu.

Przedostatniego dnia 64. Kongresu Poznańskiego grano też w gronie Pierwszego Kroku i Amatorów. Turniej nr 3 tego cyklu wygrały Ewa Jasnowska i Antonina Kuberska (obie GwB Klub Uśmiech Poznań) – 62,70%, drugie miejsce zajęli Adamowie: Ostrowski (Dąbrówka Joker Poznań) i Rozmiarek (Poznański Klub Brydżowy Singleton) – 60,32, a trzecie ex aequo Ewa Konys i Lucyna Przybylska (obie GwB Klub Uśmiech Poznań) oraz Małgorzata Borowiak-Koppe i Wojciech Zielonka (oboje Poznański Klub Brydżowy Singleton).

A w niedzielę już niestety koniec Wielkiej Poznańskiej Brydżowej Majówki. Zwieńczy go prestiżowy turniej z cyklu Budimex Grand Prix Polski, w którym zapowiada się udział ponad 150 par oraz ostatnie (czwarte) zmagania Pierwszego Kroku i Amatorów. Przypominamy jednak, że następna okazja do Wielkiej Gry w tym samym miejscu już za niespełna 7 tygodni. Od21 czerwca do 5 lipca w Poznaniu trwać będą11th European Transnational Championship, czyliOtwarte Mistrzostwa Europy Teamów i Par w kategoriach Open, Kobiet, Mikstów oraz Seniorów (szczegółyna stronie https://euro25.eu).

Tomasz Wolfke