Polski Związek Brydża Sportowego

PZBS

KRS 0000219753, NIP: 525-16-56-918, Organizacja Pożytku Publicznego

konto PZBS: 07 1240 6175 1111 0000 4577 6692

Turnieje o Podkowę Kasztanki Marszałka - zapowiedź

Jak co roku 11 listopada serdecznie zapraszamy do udziału w turniejach pod wspólną nazwą "O Podkowę Kasztanki Marszałka". Turnieje na zapis maksymalny zgłoszone do "Pajączka", które będą rozpoczynały się między godz. 10:00 a 11:00 będą miały wspólną klasyfikację ogólnopolską.

W turniejach lokalnych należy rozegrać 30 rozdań. Do klasyfikacji ogólnopolskiej będą zaliczane tylko rozdania o numerach 1-30 rozegrane rozkładami pobranymi z "Pajączka", a ewentualne dalsze sesje nie będą uwzględniane.

Przewidujemy nagrody za klasyfikację ogólnopolską (podkowy dla trzech najlepszych par) i premie (aPKL) dla czołówki. Im. - 100aPKLi, IIm. - 90aPKLi, IIIm. - 80aPKLi, IV-VI - 75aPKLi i -1 dla kolejnych trzech miesc (74 za miejsca VII-IX, 73 za miejsca X-XII itd). Dodatkowo 1aPKL za miejsca 229 i 230.

PZBS nie będzie pobierał za ten turniej żadnych opłat, organizatorzy nie ponoszą również opłat za "Pajączka". Przyznanie rangi OTP powoduje wpis w JKS oraz konieczność uiszczenia odpisów na zwykłych zasadach.

Prosimy zgłaszać turnieje w "Pajączku" oraz przesłać informację na adres Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Maciej Czajkowski

Dyrektor Operacyjny PZBS

 

Zgłoszone turnieje do edycji 2022:

1. OTP** O Podkowę Kasztanki Marszałka - Kraków

2. OTP** O Podkowę Kasztanki Marszałka - Warszawa

3. OTP** Turniej Pamięci E.Olbrota i L.Przygody - O Podkowę Kasztanki - Racibórz

4. OTP** O Puchar Prezydenta Miasta Łomża - Łomża

5. OTP* O Podkowę Kasztanki Marszałka - Bielsk

6. OTP** O Podkowę Kasztanki Marszałka - Pszczew

7. OTP** O Podkowę Kasztanki Marszałka - Nowa Iwiczna

8. OTP* I Memoriał Pamięci Kolegi Jerzego Ryndaka - O Podkowę Kasztanki Marszałka - Góra

9. OTP** O Podkowę Kasztanki Marszałka - Poznań

10. OTP** O Podkowę Kasztanki Marszałka - Inowrocław

11. OTP* O Podkowę Kasztanki Marszałka - Legionowo

12. OTP* O Podkowę Kasztanki Marszałka - Przasnysz

13. OTP* O Podkowę Kasztanki Marszałka - Wrocław

14. OTP* O Podkowę Kasztanki Marszałka - Kielce

15. O Podkowę Kasztanki Marszałka - Stargard

16. OTP* O Podkowę Kasztanki Marszałka - Zgorzelec

17. OTP* O Podkowę Kasztanki Marszałka - Łódź - Arturówek

18. O Podkowę Kasztanki Marszałka - Świnoujście

19. O Podkowę Kasztanki Marszałka - Piotrków Trybunalski

20. OTP* O Podkowę Kasztanki Marszałka - Czarnków

21. OTP* O Podkowę Kasztanki Marszałka - Mielno

22. OTP* "O Podkowę Kasztanki Marszałka" - Memoriał Piotra Buczkowskiego - Gdańsk

23. OTP** "O Mini Replikę Szabli Marszałka"  - Cyców

24. "O Podkowę Kasztanki Marszałka"  - Miłkowice

25.

Historia turnieju

Przypomnę historię tego turnieju. Po raz pierwszy turniej odbył się lokalnie w Krakowie na Oleandrach (nieprzypadkowo) w 2014 roku. Turniej zorganizował Zbigniew Sagan i on wymyślił jego nazwę, i termin rozgrywania turnieju. Swoim pomysłem podzielił się z krakowskim brydżystą Tytusem Bispingiem. Wtedy okazało się, że babcia Tytusa była pierwszą właścicielką Kasztanki (wtedy Fantazji). Klacz została podarowana później Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu. Tytus Bisping objął Honorowy Patronat nad pierwszym turniejem i ufundował na nim nagrody. Pomysł takiego turnieju bardzo spodobał się nieżyjącemu już Janowi Blajdzie, który mocno propagował ideę rozegrywania go w całym kraju. Rozmawiał ze mną na ten temat przy każdej okazji zbliżającego się Święta Niepodległości. Jasiu, jak zwykle, dopiął swego - w 2016 roku odbyłą się pierwsza ogólnopolska edycja za sprawą platformy Bridge Spider.

A tak o pierwszym turnieju pisał Zbigniew Sagan:

11 listopada dla uczczenia Narodowego Święta Niepodległości rozegrany został w Krakowie, turniej brydżowy „O Podkowę Kasztanki Marszałka”. Dlaczego taki właśnie tytuł?

Kasztanka Marszałka to prawdopodobnie najsłynniejszy koń w Polsce. Klacz nie odznaczała się specjalnym przystosowaniem do warunków bojowych, ale przez wiele lat wiernie służyła Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu i tylko jego uznawała. Kasztanka przyszła na świat w folwarku w Czaplach Małych w hodowli prowadzonej przez Eustachego hr. Romera. Pierwotnie na Kasztance jeździła Maria hr. Romer Tytusowa Dunin z Gierałtowiczek (córka Eustachego hr. Romera) i to właśnie ona i Eustachy hr. Romer podarowali Kasztankę (wraz z piątką innych koni) żołnierzom „Kadrówki”, pod warunkiem zameldowania, że jest to dar dla ojczyzny. Pięć koni trafiło w ręce oficerów, Kasztanka zaś przypadła do gustu samemu Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu. Marszałek po raz ostatni dosiadał Kasztanki 11 listopada 1927 roku podczas defilady w Warszawie na Placu Saskim.

Jednym z krakowskich brydżystów jest Tytus Bisping. Maria hr. Romer Tytusowa Dunin z Gierałtowiczek, to babcia Tytusa, która wychowywała go na krakowskich Dębnikach. Kiedy rozmawialiśmy z Tytusem o bardzo ciekawej historii dotyczącej najsłynniejszego konia w Polsce, powstał pomysł, aby zorganizować turniej brydżowy o nieco żartobliwej nazwie „O Podkowę Kasztanki Marszałka”. Podkowy (jako nagrody dla trzech najlepszych par) zostały zakupione przez Tytusa w Krakowskich Sukiennicach, dodatkowo (zabutelkowany napój) nagroda dla najlepszej pary mikstowej, miała upamiętnić postać osobistego adiutanta Marszałka, którym był znany z hucznych zabaw, generał Bolesław Wieniawa-Długoszowski.

I tak nieco żartobliwie potraktowana „Historia Polski” – spotkała się z krakowskimi brydżystami. Dodatkowo, miejsce rozgrywek (Klub Cracovia 1906, budynek w Parku dr. Henryka Jordana) znajdował się nieopodal „Krakowskich Oleandrów”, skąd „Kadrówka” wyruszała na ziemie zaboru rosyjskiego.

Z kronikarskiego obowiązku dodać należy, że ten pierwszy, historyczny turniej wygrała para Aleksander Jezioro – Piotr Stopa (złote podkowy), srebrne podkowy otrzymali Robert Podsiadły i Zbigniew Sagan, natomiast brązowe: Marek Jaworski i Jarosław Posłuszny. Najlepszą parą mikstową była Marzena Kwiecińska-Wilk wraz z.... no kto to miał być jak nie Tytus Bisping!

Autor: Witold Stachnik

Dotychczasowi zwycięzcy:

2014 (Kraków, lokalnie) Aleksander Jezioro - Piotr Stopa

2015 (Kraków, lokalnie) Janusz Natorski - Robert Podsiadły

2016 Tadeusz Urbanek - Zbigniew Wilisowski

2017 Aleksander Kasprzak - Marek Parol

2018 Jacek Piotrowski - Waldemar Warzała

2019 Teresa Pudelewicz - Dariusz Kardas

2020 Witold Turan - Marek Tyran

2021 Bogumił Wegner - Eugeniusz Gąska